Vietnamce soudí za pěstírny konopí a výrobu marihuany. Jen jsem jim vozil jídlo, hájil se u soudu jeden z obžalovaných

Hned tři Vietnamce viní žalobce z toho, že od poloviny roku 2015 do jara 2016 jako členové gangu provozovali po celém Česku pěstírny konopí a vyráběli tam marihuanu.

  • Foto

    redakce (REJ)

Jen jednoho z nich však přivedla eskorta do síně Krajského soudu v Brně. Další dva totiž stíhají jako uprchlé. „Utekli do Vietnamu, který české trestní orgány požádaly o právní pomoc a jejich vydání. Tamní úřady potvrdily, že tam obžalovaní žijí, ale pak komunikace utichla,“ konstatovala předsedkyně senátu Dita Řepková.

Tuang Dung Trana a další již odsouzené gangstery zatkli policisté před čtyřmi lety v zimě u benzínky na dálnici D1 u Kroměříže a v autě u nich našli skoro 14 kilogramů marihuany. „Tři obžalovaní Vietnamci s dalšími lidmi provozovali od poloviny roku 2015 do května 2016 indoor pěstírny konopí po celé České republice, přičemž využívali moderní technologie,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Milan Richter.

Vietnamci například podle žaloby zajišťovali od prosince 2015 do února 2016 pěstování konopí k výrobě marihuany v domě v Kroměříži, kde policie při razii zajistila přes 600 rostlin konopí. „V rodinném domě v Prostějově zase policisté našli 720 rostlin konopí, přes šest kilogramů konopí a více než dva kilogramy již usušené a rozdrcené marihuany,“ upřesnil žalobce.

Další téměř dvě tisícovky rostlin konopí, z nichž by se dalo vyrobit skoro osmnáct kilogramů marihuany, pak kriminalisté zabavili na dalších místech v Čechách a na Moravě. Při raziích také zjistili, že v některých pěstírnách obžalovaní a další již odsouzení kumpáni svítili a topili načerno odebranou elektřinou. „Společnost ČEZ proto požaduje náhradu škody zhruba 1,1 milionu korun,“ vypočítala soudkyně.

Obžalovaný Tran, který měl obchod s potravinami v Olomouci, se u soudu hájil, že kdyby byl členem organizované zločinecké skupiny pěstitelů marihuany, tak by ho ostatní určitě včas varovali, že o nich policie ví. A s gangem prý nechce mít nic společného.

„Vozil jsem jim potraviny do třech objektů. Jídlo si tam vždy vyzvedl ten stejný člověk. Nabídli mi za to dva až tři tisíce korun měsíčně, ale dávali mi i pět tisíc,“ uvedl Vietnamec s tím, že pro něj spolupráce s krajany i Čechy skončila ve chvíli, kdy ho zbili a vyhrožovali mu smrtí. „Bál jsem se o rodinu,“ dodal Tran.

Jemu i dvěma uprchlým Vietnamcům hrozí za nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek osm až dvanáct let vězení.

Zdroj: 
Brňan (REJ)