Tři tituly šampiona ze sedmi celkově udělovaných získala vína z Moravy na slovenské soutěži Muvina Prešov. Soutěž se koná pod záštitou Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži (OIV), medaile tak smí soutěž udělit pouze 30 procentům zúčastněných vín. O výsledcích soutěže informoval v tiskové zprávě Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Vinařství Baloun vyhrálo s odrůdou Müller Thurgau

Šampionem v kategorii ostatní bílá vína, kam spadají všechna bílá vína mimo suchých, se stal Müller Thurgau výběr z bobulí 2022 z vinařství Baloun z Velkých Pavlovic. „Tento Müller považuji za světovou raritu. Cukernatost získal v době klasické sklizně a ne seschnutím. Obsahuje více než 11 procent alkoholu a více jak 80 gramů cukru. Má velmi jemnou, až muškátovou vůni, světlejší barvu a čistou aromatickou chuť s jemnou kyselinkou. Celkovým projevem se vymyká ostatním odrůdám ve své kategorii,“ charakterizoval víno majitel vinařství Radomil Baloun.

Vyhrál i Valihrachův merlot a sekt od Michlovského

V kategorii červených vín získal titul šampiona Merlot moravské zemské víno 2020 z vinařství Josef Valihrach a mezi šumivými víny Crémant Pinot noir&Pinot Meunier extra brut z vinařství Vinselekt Michlovský.

Získali i zlaté medaile

Kromě titulů šampiona získali vinaři z České republiky na Slovensku čtyři velké zlaté medaile a 40 zlatých. Muvina patří mezi menší soutěže, letos se jí zúčastnilo 418 vín z deseti zemí světa, díky záštitě OIV může medaili získat pouze třetina zúčastněných vín. Letos odborná třicetičlenná porota udělila sedm titulů šampiona, 13 velkých zlatých medailí a 117 zlatých medailí. Výstavu, která se letos konala po osmadvacáté, pořádá Múzeum vín v Prešově.