Vinobus VOC Znojmo čítá 14 zastávek, 59 kilometrů a 20 vinařů. „Na okruh po vinařsky zajímavých místech můžou lidé ze Znojma vyjet ve dvou časech – v 9:00 a 13:45 hodin. Mikrobus jezdí vinicemi a zájemci se můžou toulat i sklepními uličkami a zavítají do několika vinařství. Po celou dobu cesty mají k dispozici vyškoleného průvodce, který cestující seznámí s tipy na výlety do okolí a poradí jim při výběru vín nejen na degustačních zastávkách,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.

Vinobus podle něj nabízí možnost degustace na osmi zastávkách: Loucký klášter, Vino Hort, Lampelberg, Vrbovec – sklepní ulička, Chvalovice – sklepní ulice, nově Šatov – Moravský sklípek s Vinařskou stodolou, Hnanice a Nový Šaldorf. „Degustovat lze samozřejmě i ve Vlkově věži na Masarykově náměstí ve Znojmě,“ upřesnil Koudela.

Dvacet vinařství ze znojemské vinařské oblasti tak podle něj už netrpělivě čeká na rozvolnění protiepidemických opatření. „Na květen a červen totiž plánujeme pro jízdy mikrobusu soboty, od začátku července do 14. září by měl jezdit každý den kromě nedělí. Ani poté však sezóna Vinobusu neskončí, lidé se můžou těšit na novinku v podobě jízd o sobotách a svátcích až do konce října,“ uvedl šéf vinařského spolku.

Další novinkou jsou podle něj delší degustační zastávky. „Zastávka Lamplberg je zpět po loňské pauze, kdy se představovalo nové sídlo vinařství Lahofer. Třetí denní jízda se pak mění na jízdu na objednávku, která je vhodná třeba pro firemní teambuildingy s individuální trasou," dodal František Koudela.

Na rozvolnění tak čekají nejen vinaři, ale i milovníci jiskřivého moku. „Už aby se otevřely i možnosti ubytování třeba v penzionech. Do Znojma totiž jezdívám rád každý rok na vinobraní, které však bylo loni kvůli koronaviru zrušené. A pokud začne jezdit ze Znojma do některých vinařství speciální mikrobus, tak by to bylo ideální, protože se stačí v pátek večer ubytovat ve městě a pak si užít víkend se skleničkou v ruce,“ míní Brňan Jiří Miller.

Vinobus je navíc pro letošní sezónu zapojen do úspěšného projektu Znojmo Zadax. „To znamená, že za útratu 200 korun u nás člověk získá volnou vstupenku do vybraných turistických objektů Znojma, například do podzemí, na radniční věž, prohlídku města či do Expozice pivovarnictví," dodal Koudela.