Vinařství Vican si z Francie odvezlo zlato za rulandu šedou. V yhrála mistrovství světa bílých vín

Rulandské šedé z produkce Rodinného vinařství Vican Mušlov u Mikulova získalo zlatou medaili na nedávném světovém šampionátu bílých vín ve Francii.

  • Foto

    archiv Tomáše Vicana

Nabité mistrovství se odehrálo v alsaském Štrasburku. „Bylo vypsáno šest kategorií bílých vín a jsem pyšný na to, že právě naše Rulandské šedé z viniční tratě Pod Mušlovem bylo nejlepší a odvezli jsme si za něj zlatou medaili,“ uvedl vinař Tomáš Vican.

J ako správný patriot nechává řadu vín zrát v moravských sudech od čejkovického bednáře Eduarda Bařiny, kde jiskřivý mok začíná svůj život. „Třeba v moravském akátu zraje Sylvánské zelené, v dubu zase Chardonnay pozdní sběr,“ upřesnil majitel vinařství, které se loni stalo nejlepším vinařstvím roku.

 Brňané si můžou nejen zmíněnou rulandu šedou pořídit ve Vinné galerii, která je v Lužánecké ulici hned u parku už sedmnáct let. „Chci galerii oživit, protože v uplynulých měsících trpěla opravou komunikace, která trvala neuvěřitelných osmnáct měsíců, kdy opravovali pouhých tři sta metrů silnice a inženýrských sítí,“ sdělil Tomáš Vican. A protože podle něj je sýr bratr vína, odnesou si milovníci vína z galerie i sýry, paštiky, pršut či marmelády z rodinné Farmy Pálava. „Každou středu tu například bude k mání čerstvý Pálavský pařák,“ říká vinař.

Ten sází hlavně na pozdní odrůdy, takže ještě den den před svatým Martinem sbírali hrozny Ryzlinku rýnského. „Čekali jsme, až sluníčko svah a vinici vysuší, takže z tohoto vinobraní bude krásný pozdní sběr,“ vysvětlil Vican s tím, že moc nechce dělat typická červená svatomartinská vína. „Mladé víno je pro mě oslavou a poděkováním za ten daný ročník, takže je vyrábíme jen z odrůd Muškát moravský a Tramín červený,“ dodal majitel vinařství.

 Ten je také filmovým producentem. Kromě seriálu Vinaři produkoval komediální trilogii Bobule. Premiéru posledního dílu 3Bobule mu v březnu překazil koronavirus, proto ji posunul na konec léta. 

 Ve filmu, který je už možné vidět na DVD, uslyší diváci jako vypravěče známý hlas herce Václava Postráneckého, který se už bohužel premiéry nedožil. „Kromě rodiny jsme byli jedni z posledních, kdo s ním tehdy při nahrávání hlasu vypravěče byl. A přijde mi symbolické, že zatímco Vašek odcházel do hereckého nebe, tak Tereza Ramba byla při natáčení filmu těhotná. Jeden život odcházel a druhý přicházel,“ vzpomíná Tomáš Vican na hereckého barda, který mu otevíral zmíněnou Vinnou galerii

Zdroj: 
Brňan (REJ)