Vlak z Brna na vídeňské letiště bude od 11. června jezdit v jiných časech než dosud. Mají být výhodnější pro to, aby cestující stihli na letišti ranní odletovou a večerní příletovou špičku, uvedl v tiskové zprávě brněnský radní Petr Kratochvíl (ODS).

Komfortnější bude i pro ty, kteří se chtějí v Brně na železniční nádraží dostat či z něj odjet nočními autobusy. Město také od června vybralo nového dopravce. Zatímco půlroční pilotní provoz zajistila firma RegioJet, nyní bude jezdit jiný brněnský dopravce, a to Gepard Express, který má získat smlouvu do prosince 2025. Ještě ji musí schválit radní.

Nově bude městem objednávaný vlak vyjíždět z Brna ve 2:15 a na vídeňské letiště přijede ve 3:50

V opačném směru bude vyjíždět ve 23:10 a přijede v 0:45. Dosud vlak vyjížděl z Brna ve 3:48 a vracel se ve 21:15. Díky tomu, že pojede v pozdějších nočních hodinách, kdy je na tratích volněji, podařilo se i zkrátit cestovní dobu na hodinu a 35 minut, což je zhruba o půl hodinu rychlejší.

Gepard Express bude vlaky provozovat díky tomu, že nabídl nižší cenu

Zájem měl i RegioJet. „Nabídli jsme městu cenu vyšší pouze o tři procenta se závazkem, že bychom provozovali ještě další čtyři spoje na komerční riziko. Rozdíl v ceně je tvořen rozdílem v počtu celkových vlakokilometrů za dané období, kdy jsme měli v plánu obsloužit i vídeňské hlavní nádraží,“ řekla ČTK mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová.

Město zaplatí za letošní spoje Gepard Expressu 13,9 milionu korun, příští rok 28,6 milionu

Na rok 2025 ještě není o částce rozhodnuto. Spoj jezdí denně. Zatímco v pilotním provozu město zaplatilo 9,5 milionu korun, což je zhruba 31.800 korun za spoj, od června do konce roku zaplatí 13,9 milionu, což je asi 38.300 korun za spoj. A příští rok město zaplatí 28,6 milionu korun, tedy 39.100 korun za spoj.

Vlaky zastavují také v Břeclavi a je možné jet mezi Brnem a Břeclaví na krajskou jízdenku

Cena jízdenky v městem objednávaném vlaku mezi Brnem a letištěm aktuálně začíná na 299 korunách. RegioJet dnes provozuje na komerční riziko i další dva přímé spoje, které odjíždějí ve všední den z Brna v 11:48 a denně v 18:48. V opačném směru jezdí z vídeňského letiště denně v 6:15 a ve 14:15. Všechny tyto vlaky mají výchozí či cílovou stanici v Praze. Podle Kostřicové už RegioJet nebude zajíždět na vídeňské letiště od 11. června vůbec. Místo toho vypraví autobus z Brna na letiště, který bude z Brna odjíždět stejně jako vlak ve 2:15, půjde tak o přímou konkurenci. Z letiště bude odjíždět ve 21:20, což je téměř o dvě hodiny dříve než vlak.