fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Vleky pro lyžaře na jihu Moravy zdraží, zřejmě ale nijak výrazně

pix-lyz

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Lyžařské areály v Jihomoravském kraji především kvůli rostoucím cenám za energie plánují zdražení skipasů, většina z nich ale ještě neví o kolik. Zdražení by ale podle správců areálů nemělo být nijak výrazné, aby lyžaři na svah vůbec dorazili. 

"Zdražování se nevyhneme, určitě bude, ještě ale přesně nevíme jak moc. Předpokládáme, že nijak dramatické nebude, chceme, aby k nám lyžaři tuto sezonu opět zavítali a byli tady spokojení," řekl za areál v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku Vlastimil Jílek. Areál je na svýchodním okraji Českomoravské vysočiny. Délka sjezdovky je asi 550 metrů s převýšením 100 metrů. Jílek uvedl, že pro lyžaře na letošek chystají největší novinku v podobě nové boční trasy. Povede směrem od hlavní sjezdovky velkým obloukem. Bude měřit 600 až 700 metrů. V přípravě je také nová sjezdovka s délkou asi 900 metrů, na které bude lyžařům k dispozici lanová dráha. Hotová by měla být na příští sezonu. "Chceme, aby to tu lyžaři měli co nejpestřejší, snažíme se tedy o co největší různost a možnosti, kudy se z kopce dolů vydat," uvedl Jílek.

Přípravy na sezonu vrcholí i v nedaleké Olešnici. "V areálu pracujeme průběžně, renovujeme, prováděly se nějaké natěračské práce, opravy všeho druhu. Revitalizovali jsme například i turnikety," popsal za areál Jiří Kotlán. Areál nabízí sjezdovku o délce 500 metrů se stometrovým převýšením. K dispozici jsou dva vleky, dětský koutek, součástí je také snowboardpark. Také v Olešnici se bude zdražovat. "Zdražíme, to je jisté, ještě ale nevíme o kolik. Musíme to propočítat, cenu se budeme snažit nastavit rozumně," uvedl Kotlán.

Zhruba o 15 procent se bude pro veřejnost zdražovat jedna jízda v areálu v Němčičkách na Břeclavsku, kde je sjezdovka přes zimu pokrytá umělým povrchem, který umožňuje lyžování i za nepříznivých sněhových podmínek. Loni vyšla jedna jízda na šest až devět korun, letos na sedm až 11 korun. "Zdražování se v případě veřejnosti bohužel nevyhneme. Kurzy pro školní děti jsme ale zdražili jen minimálně, za celý kurz to bude jen o 20 korun více," uvedl za areál Jaroslav Stávek. Jako už tradičně se vlek v Němčičkách rozjede první sobotu v prosinci, lyžovat se bude buď na sněhu, nebo na umělém povrchu.

Zdražovat bude rovněž lyžařský areál ve Filipově údolí na Hodonínsku. "Budeme muset zdražit, ale ještě přesně nevíme o kolik," uvedl za toto středisko Lubomír Žák. Otázkou je ale podle něj to, jestli se vlek vůbec rozjede, a to kvůli nedostatku vody v tamním potoce. Z něj areál bere vodu pro zasněžování a letos je téměř vyschlý. "Takže pokud nenasněží, je možné, že vlek ani nespustíme," uvedl Žák.

Loňskou sezonu hodnotili zástupci areálů jako nadprůměrnou. Vleky se ve většině z nich rozjely už před Vánocemi, na Blanensku končila sezona až ve druhé polovině března. Ještě o sezonu dřív se vleky na jihu Moravy nerozjely, a to především kvůli protikoronavirovým opatřením.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT