Pracovníci Povodí Moravy odklidí po vydatných deštích z Brněnské přehrady stovky tun naplavenin. Jde převážně o větve a odpadky, které do přehrady přinesly povodňové průtoky. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Tzv. spláví se do přehrady dostalo uplynulý víkend, kdy průtoky v řece Svratce dosáhly i druhých stupňů povodňové aktivity. Spláví se podle mluvčího drží u hráze vodní nádrže, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Odhadují, že splavený materiál bude muset odvézt přibližně stovka sklápěcích aut. „Po odtěžení spláví od hráze začnou pracovníci Povodí Moravy postupně těžit a odklízet splavený materiál i ze zátok brněnské vodní nádrže,“ doplnil mluvčí.

Vodohospodáři naplaveniny nakládají na nákladní auta a odvážejí na meziskládku

Materiál pak usuší a roztřídí na plasty, dřevo a další. Teprve pak lze naplaveniny ekologicky zlikvidovat. Mluvčí uvedl, že postup prací závisí na počasí a směru větru, a nelze proto předem plánovat.  Těžba z blízkosti hráze bude probíhat ještě celý příští týden. Po odtěžení od hráze začnou pracovníci Povodí Moravy postupně těžit a odklízet splavený materiál i ze zátok brněnské vodní nádrže.

Po poklesu průtoků v řekách a při vhodných povětrnostních podmínkách budou vodohospodáři odklízet spláví i z ostatních vodních nádrží. Nádrže dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, především vodní nádrže Vranov, Vír a Nové Mlýny, během uplynulého víkendu zpomalily souběh povodňových průtoků. „Bez vlivu vodních nádrží by průtok vody v Dyji pod soutokem s Jihlavou a Svratkou dosáhl třetích stupňů povodňové aktivity,“ řekl Chmelař.

V loňském a předloňském roce vodohospodáři z Brněnské přehrady odklidili přibližně 100 tun naplavenin

Činnost se provádí vždy po zimě. Rekordní množství odpadu odklidili v roce 2020, ve kterém kvůli povodňovým událostem odtěžili z nádrže a jejího okolí více než 500 tun splaveného materiálu. Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.