Vodohospodáři odklidili z Brněnské přehrady po vánočních vydatných deštích zatím 300 tun naplavenin. Jde převážně o dřevní hmotu a také odpadky, které do přehrady přinesly povodňové průtoky. Informoval o tom mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Odhadují až 800 tun nepořádku

Odklízet takzvané spláví začali pracovníci povodí 2. ledna. „Dosud jsme odklidili asi 300 tun, celkem toho bude odhadem 600 až 800 tun. Předpokládáme, že práce potrvají ještě asi týden,“ uvedl Chmelař. Jde o kmeny, větve, odpadky, pet lahve a další.

Naplaveniny se drží u hráze

Naplavené větve a odpadky se drží u hráze vodní nádrže, odkud je pracovníci Povodí Moravy vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. V činnosti jsou tří nákladní auta. Jeden z pracovníků je i na lodi, pomocí vln přibližuje vzdálenější dřevní hmotu blíž ke hrázi, kam dosáhne jeřáb. Materiál se odváží na meziskládku, kde se usuší a roztřídí na plasty, dřevo a další. Teprve pak lze naplaveniny ekologicky zlikvidovat. Práce ale podle mluvčího budou záviset na počasí. Pokud voda v přehradě zamrzne, pracovníci je budou muset přerušit.

Loni na jaře odklidili 500 tun odpadu

Vodohospodáři odklízejí naplaveniny pravidelně. Například po jarní povodni v dubnu 2023 překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno 500 tun. V předchozích dvou letech se množství odklizených splavenin pohybovalo okolo stovky tun. Některé druhy splaveného materiálu přitom mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Kromě přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat různé předměty a materiály z načerno založených skládek.

Spravují téměř 11 tisíc kilometrů vodních toků

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.