Od počátku října pracují vodohospodáři na komínském jezu v Brně na vrtech a odebírají vzorky betonu i horninového podloží. Práce jsou rozděleny na dvě etapy. První se týká průzkumu nadjezí, v rámci druhé se vrtná soustava přesune pod jez. Vrty hluboké od dvou do dvanácti metrů probíhají v celé šířce jezové konstrukce.

„Na základě provedených jádrových odběrů budeme schopni stanovit různé charakteristiky betonové konstrukce jezu, jako je pevnost v tlaku, mrazuvzdornost, pevnost v tahu, povrchová nasákavost a řadu dalších ukazatelů. Výsledky jsou nezbytné pro to, abychom věděli, jak můžeme postupovat při rekonstrukci tohoto vodního díla,“ vysvětlil v tiskové zprávě generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Kvůli průzkumným pracím, které přijdou na necelé dva miliony korun, na jezu probíhají manipulace na jezu Komín i na jezu Kamenný mlýn. Průzkumné práce v nadjezí probíhaly za běžného provozu komínského jezu i malé vodní elektrárny.

Od minulého pondělí se práce, které potrvají do 27. října, přesunuly do podjezí, což si vyžádalo snížení hladiny jezu Kamenný mlýn o 1,3 metru. Ten bude po celou dobu prací vyhrazený. Minimální zůstatkový průtok ve Svratce bude po celou dobu zajišťovat voda z brněnské přehrady a malá vodní elektrárna v Komíně.

„Pro možnost provádění vrtných prací za snížené hladiny v podjezí bude hladina trvale udržována tak, aby nepřepadala voda přes klapky na jezu Komín a zároveň aby malá vodní elektrárna zajistila minimální dostatečný průtok v řece,“ popsal Gargulák.

Součástí průzkumu je měření prováděné georadarem, elektrickou odporovou tomografií a mělkou refrakční seismikou. Po dokončení prací bude probíhat laboratorní vyhodnocení nasbíraných dat. Po vyhodnocení průzkumů bude stanoven na základě výsledků další postup pro zamýšlenou rekonstrukci jezu Komín.