Tým trenéra Michala Nekoly prohrával v Brně 0:2, ale v dalších setech zvítězil dvakrát 25:18 a 15:13. Třetím českým soupeřem bude Finsko, s nímž se reprezentanti střetnou v sobotu rovněž v Brně.

"Nezačali jsme dobře a až zhruba v půlce druhého setu jsme se vrátili zpět do hry. Pomohla nám střídání, všichni hráči, kteří přišli, týmu pomohli a zvedli to. Od třetího setu jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme pak vyhráli," řekl Nekola.

Český celek se v úvodu trápil na příjmu, příliš mu nefungovala ani útočná souhra a první set skončil jednoznačným rozdílem osmi bodů. Rovněž v druhé sadě Ukrajinci záhy unikli a domácí hráči marně hledali, na čem se chytit.

Paradoxně jim pomohl nepovedený začátek třetího setu, který Ukrajince ukolébal a jejich pětibodový náskok se rozplynul. Marné byly důrazné domluvy trenéra Krastinše při oddechových časech, převaha vydržela na české straně dvorce i ve čtvrtém dějství a stejně jako v odpoledním utkání žen se Slovenskem přišel na řadu tie-break.

"Dva sety jsme měli pod kontrolou, pak jsme začali dělat chyby a čeští hráči přitvrdili na servisu. V pátém setu jsme ještě měli šance, ale nedokázali jsme je využít," uznal kouč hostů Ugis Krastinš.

Po úvodních českých chybách na podání se rozehrál Hadrava, nahrávač Janouch mu často posílal míče na smeč a univerzál z ligy polských mistrů světa udržoval nevelký český náskok. Mečbol si domácí mužstvo vybojovalo precizním trojblokem, dva ještě Ukrajinci odvrátili, ale třetí šanci pak proměnil znovu Hadrava. Ten byl s 16 body nejplatnějším českým hráčem, třebaže ho Nekola poprvé zařadil do základní šestky až ve čtvrtém setu.

"První dva sety neměly obraz ani zvuk, bylo to úplně bez tváře. Poté jsme se neskutečně zvedli, pomohli kluci z lavičky, našli jsme sestavu a nakonec jsme vyhráli. Takže zlaté vítězství a zlaté dva body do tabulky," pochvaloval si kapitán Jakub Janouch.

Vítězové čtyřčlenných skupin Evropské ligy se probojují do Final Four, čeští volejbalisté v něm loni obsadili druhou příčku.