Všechny brněnské domovy pro seniory a Centrum sociálních služeb budou mít vlastní rychlotesty na koronavirus

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Všech jedenáct Brnem zřizovaných domovů pro seniory a městská příspěvková organizace Centrum sociálních služeb budou mít možnost za velmi příznivých podmínek přímo ve svých prostorách operativně testovat veškerý personál a dle potřeby i klienty na koronavirus SARS-CoV-2.

„Jde o významnou prevenci proti šíření nemoci covid-19 a přístup města Brna je v České republice podle mých informací v tomto směru zcela unikátní. Všechny organizace budou mít možnost si zakoupit testovací sady a přístroj na vyhodnocování. Zdravotnický personál, který v každém domově funguje, bude proškolen, aby zvládl odebírat vzorky z nosohltanu pomocí tamponů a detekovat nákazu. Jedná se o rychlé diagnostické testy, které zachytí přítomnost virových antigenů vylučovaných koronavirem v dýchací soustavě při časné nebo akutní infekci. Vyhodnocení testu je okamžité – trvá pouhých 12 minut – a prokázaná spolehlivost se pohybuje kolem 95 procent,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Pro tento krok jsme se rozhodli na základě květnového konferenčního hovoru s primátorem jihokorejského města Tegu, kde právě touto metodou dokázali zvládnout mnohem horší situaci, než je v tuto chvíli v Brně.“

Testovací sada stojí 312 korun, samotný přístroj pak 20 000 korun. Veškeré vybavení bude pořízeno z finančních prostředků domovů pro seniory. „Vedení městských organizací možnost rychlého testování veškerého personálu a v případě jakéhokoliv podezření na nekontrolované šíření nákazy i klientů uvítalo. Je také možné jednu vyhodnocovací sadu využít pro tři až pět osob po vzoru takzvaného křížového testování. Teoreticky takto můžeme snížit náklady na testování pouze na desítky korun na osobu,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.

Jestliže u kohokoliv z personálu nebo klientů vyjde rychlý test pozitivní, bude neprodleně umístěn do karantény a následně absolvuje konfirmační laboratorní PCR test. „Jsem přesvědčen, že takto dokážeme ochránit naše rodiče či prarodiče a další nejvíce ohrožené skupiny obyvatel,“ doplnil Kerndl.

Pokud se tento způsob testování osvědčí, uvažují radní, že by testovací sady pořídili i do školních zařízení a městských firem.

Zdroj: 
MMB