Autorem české verze publikace Mendel a invaze GMO je František Pozděna. Rodák z Trutnova vystudoval v Brně VUT a usídlil se v jihomoravské metropoli. „Dvacet let jsem dával do kupy penzion v Lomnici u Tišnova na Brněnsku. Návštěva Sicílie a pandemie koronaviru mi však otevřely oči, protože jsem pracoval 12 hodin denně 360 dnů v roce,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN František Pozděna.

Při svých toulkách po Sicílii, kam se odstěhoval natrvalo, objevil v jednom knihkupectví knížku o Gregoru Johannu Mendelovi. „Přečetl jsem ji jedním dechem a zjistil při tom, jak málo o něm vím. A rozhodl jsem se, že ji přeložím a zprostředkuji tak dílo italského novináře a kreslíře Lucy Novelliho českým čtenářům,“ vysvětlil Pozděna.

Původní profesí zemědělský inženýr Novelli se podle Pozděny vždy zabýval ekologií a popularizací vědy. „Dnes je spisovatelem, televizním autorem a cestovatelem. Žije v Miláně a na Lago Maggiore. Odtud ale často odjíždí na cesty a po návratu domů napíše další knihu do série Géniové,“ doplnil František Pozděna.

Ten se pustil do překladu Novelliho knížky na terase svého domu na sicilské vesnici. „Za občasného burácení Etny jsem hltal zajímavosti a objevy, které opat brněnského kláštera za svůj život udělal. Trvalo to tři měsíce a myslím si, že výsledek stojí za to,“ míní překladatel.

Čtenáři se tak projdou Mendelovým krušným dětstvím, komplikovanými studijními lety, jeho působením v klášteře, originálními pokusy na zahradě a výsledky jeho práce. Dozví se ale i to, že házel sušené hrášky po nepozorných studentech.

Kniha, kterou si nejen Brňané můžou pořídit přes web genialni-myslenky.webnode.cz, je součástí edice Géniové. Ta dětem čtivou formou zpřístupňuje svět geniálních osobností našich dějin. Knihy jsou určeny pro školáky starší 12 let, ovšem i dospělí čtenáři si přijdou na své.

Publikaci je také možné koupit pro malé pacienty Dětské nemocnice v Brně přes start up hithit.com, kde lze získat i další odměny a podpořit tak autora překladu. František Pozděna totiž chce přeložit i další knížky z Novelliho série Géniové. Nyní už například pracuje na české verzi knížky o Teslovi.

Série biografií velkých vědců je v současné době publikovaná ve více než 20 jazycích, mimo jiné v japonštině, čínštině a arabštině. V každém díle se osobnost představí a vypráví sama o sobě, od dětství až po dosažení zralého věku. S lehkostí, humorem a pořádnou porcí obrázků. Ze série se zrodila divadelní představení pro děti a televizní série Géniové, napsaná a režírovaná právě Novellim.