Vychází audiokniha Pohádky o Kometě! Vypravěčem je Miroslav Donutil

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Jiří Vondrák napsal, Miroslav Donutil namluvil. Pohádky o Kometě vychází v audioverzi a užít si je tak můžete i v situacích, kdy čtení není možné. „Vždycky si vybírám jenom věci, které namluvit chci. Když jsem dělal svou první audioknihu, jednalo se o Černé barony, ke kterým jsem měl vztah díky natáčení filmu. Potom jsem si vybral milovaného autora Otu Pavla a natočil jsem sedm sportovních a sedm rybářských povídek,“ popisuje Miroslav Donutil. Jak si oblíbený český herec, bavič a moderátor užil roli vypravěče?

Můžete popsat, jak probíhala vaše účast na tvorbě knihy a audioverze Pohádek o Kometě?

Byl to nápad Libora Zábranského, který chtěl, aby se napsalo o Kometě něco hezkého. Protože znám Jiřího Vondráka mnoho let, napadlo mě, že on je tou správnou osobou, která by mohla sepsat pohádky. S Liborem jsme se shodli na tom, že jde o dobrou myšlenku. Jirka nakonec Pohádky o Kometě napsal, a aby byly příběhy dostupné úplně pro všechny, vymysleli jsme natočení audioverze.

Čím si vysvětlit, že pro vás byl Jiří Vondrák jasnou volbou hned od začátku?

Znám jeho tvorbu, věděl jsem, že to umí napsat a že má Kometu moc rád. Stejně jako já.

Konzultovali jste společně tvorbu jednotlivých kapitol?

Ano, spolupracovali jsme na pohádkách od samotného začátku až do konce, abychom se vzájemně ujistili, že výsledek bude stát za to. Poznáte nadšení pro hokej, příběh Komety a zároveň se jedná o pohádky. Jak jsem předpokládal, tak jsme se při tvorbě doplňovali a vznikla půvabná kniha i audioknížka.

Jiří Vondrák v našem rozhovoru avizoval, že ačkoliv je kniha určena primárně pro děti, najdou si v ní své i dospělí. Souhlasíte?

Dospělí, kteří jsou spjatí s Kometou, její historií a osudem, se nad některými pohádkami určitě rozněžní a u některých se zasmějí. Určena je jak dětem, tak dospělým.

A co když pomineme fanoušky Komety?

Především je to určeno samozřejmě pro ně, jedná se srdeční vztah lidí k tomuto týmu. Pochopitelně si to ale můžou přečíst všichni, zejména děti, jelikož se jedná o otázku pohádkovosti a krásných příběhů. Ty jsou mnohdy poučné, například v pohádce, kde se pod jedním z hlavních hrdinů prolomí led, se ostatní dozvědí, jak jej z toho probořeného rybníka zachránit. Má to určitě i naučný význam, a proto to nemusí být zákonitě pouze pro děti, které fandí Kometě, ale také pro ty, které mají rády pohádky.

S jakými pocity jste knihu předčítal do její audioverze?

Vždycky si vybírám jenom věci, které namluvit chci. Když jsem dělal svou první audioknihu, jednalo se o Černé barony, ke kterým jsem měl vztah díky natáčení filmu. Potom jsem si vybral Otu Pavla, svého milovaného autora a natočil jsem sedm sportovních a sedm rybářských povídek. Když přišel Libor s touhle vizí, hned jsem si řekl ano, to musí být kvalitně napsáno a já to pak kvalitně namluvím.

Prozradíte svůj nejsilnější hokejový zážitek?

Hokejových zážitků mám spoustu. Když jsem v Brně bydlel a chodil jsem pravidelně na zápasy, tak pro mě byl zážitkem každé utkání, protože Kometa hodně vyhrávala. Pod Liborem nastalo krásné období, kdy Kometa získala dva tituly po sobě a já věřím tomu, že když se teď vrátil na pozici hlavního kouče, podaří se přidat další.