Brno se právem může nazývat městem moderní a funkcionalistické architektury. Nový zážitkový balíček, který nabízí brněnský TIC, propojuje hned čtyři významné brněnské vily. Zájemci se tak dostanou nejen na prohlídku největšího lákadla, Vily Tugendhat, ale poznají i další, možná méně známé, architektonické skvosty.

„Když jsme tuto informaci zveřejnili na sociálních sítích, nečekali jsme tak obrovský zájem. V podstatě během několika hodin byly všechny tři termíny, rozložené v sezóně do června, července a září, vyprodány. Nyní proto se zapojenými partnery řešíme další termíny, které bychom lidem mohli nabídnout,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN Hana Novosadová z TIC Brno.

Nejslavnější objekt z tohoto čtyřlístku – Vila Tugendhat – byla vybudována v letech 1929–1930 architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Vyznačuje se atypickou nosnou konstrukcí, užitím vzácných materiálů v interiéru i výjimečným technickým zázemím.

Zájemci se také podívají do secesní Vily Löw-Beer, vystavěnou v roce 1903 podle plánů architekta Alexandra Neumanna, která je rodinnými osudy propojená s Vilou Tugendhat, postavenou v jejích zahradách.

Vila Stiassni, kterou navrhl architekt Ernst Wiesner pro rodinu židovského textilního průmyslníka Alfreda Stiassniho, je ukázkou stylu individualistické moderny. A britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění inspirovaná Jurkovičova vila je zase světově významným příkladem secesní architektury.

„Přestože byly vily postaveny v rozmezí necelých 30 let, jsou každá úplně jiná. O každou se také stará jiný správce, proto jsme se stali prostředníkem, který tyto subjekty propojí a nabídne nový, ucelený a specifický turistický produkt pro příznivce Brna a jeho architektury 20. století,” představila záměr ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Bonusem víkendového zážitku je podle ní fakt, že se lidé dostanou i do jinak vyprodané funkcionalistické Vily Tugendhat, zařazené na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, na jejíž prohlídku se běžně čeká několik měsíců.

TIC Brno letos nabídl zatím tři víkendové termíny se vstupným 790 korun. Pro zážitkové balíčky jsou vyčleněny víkendy 10.–12. června, 29.–31. července a 9.–11. září. Prohlídka Vily Tugendhat je v rámci víkendů možná v těchto konkrétních termínech: sobota 11. června v 9.00, pátek 29. července v 17.30 a v pátek 9. září v 17.30. Ostatní vily mohou zájemci navštívit kdykoliv během daného víkendu individuálně.

Prohlídky vil jsou komentované, k dispozici je také online průvodce v aplikaci LOXPER. A vzhledem k již zmíněnému nebývalému zájmu o atraktivní prohlídky je pravděpodobné, že do konce roku budou vypsány ještě další termíny.