„Tahle práce mi dává možnost potkat skvělé lidi,“ říká ke své práci Václav Šálek, jehož považuje šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková za špičkového fotoreportéra. „Kromě toho, že má mimořádně krásné fotky, tak je to velmi pracovitý člověk, který je ochotný vyrazit kdykoliv kamkoliv a ve fotobance ČTK v tuto chvíli najdete 72 tisíc jeho snímků,“ sdělila šéfredaktorka na vernisáži.

Připomenula také, že Šálkovy kvalitní fotografie pravidelně bodují v soutěžích o fotografii měsíce Czech Press Photo. „Václav tak už dvacet let vytváří obrazovou kroniku Jihomoravského kraje,“ upřesnila Radka Matesová Marková.

Výstava podle Šálka vznikla náhodou poté, co zjistil, že v agentuře ČTK pracuje už dvacet let. „Vybrat dvacet snímků bylo velmi obtížné. Když jsem vybíral fotografie z prvního roku působení v ČTK, byl jsem hned na patnácti snímcích. Zjistil jsem, že když fotky vybírám sám, tak jsou tam emoce a vzpomínky, jak to vznikalo,“ řekl Václav Šálek.

Fotografie nakonec vybírala fotoeditorka Martina Topinková, která se stala kurátorkou výstavy. Poté přišel nápad vydat průřezové snímky i knižně. „Vybírala jsem ze tří stovek fotek. Chtěla jsem, aby na výstavě byl pestrý rozmanitý soubor, který by odrážel práci a tvorbu našich fotoreportérů,“ přiblížila výběr fotografií Martina Topinková.

Výstavu podpořil Jihomoravský kraj. Náměstek hejtmana František Lukl (Starostové pro jižní Moravu) vyzdvihl Šálkovu obětavost, když vzpomínal, jak ho fotoreportér zachytil na Silvestra, když ještě jako starosta Kyjova vařil guláš pro obyvatele města. „Chtěl bych proto poděkovat za krásné fotografie, které vyvolávají úsměv na tváři nebo slouží k zamyšlení,“ dodal František Lukl.

Výstava fotografií Václava Šálka je v galerii Celnice přístupná zdarma až do 30. června.