Výstava o Tutanchamonově hrobce představí 1000 replik šperků či sošek

  • Foto

    TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY

Výstava "Tutanchamon - jeho hrobka a poklady" s více než 1000 replik předmětů nalezených v hrobce se po 14 letech vrací do Brna. Je to v roce 100. výročí objevení hrobky britským archeologem Howardem Carterem. Originály předmětů ze slavné hrobky lidé mimo Egypt vidět nemohou, řekl na dnešním slavnostním otevření odborný garant výstavy egyptolog a někdejší egyptský politik Zahi Hawass.

"Především je třeba si uvědomit, že originály týkající se Tutanchamona už nikdy znovu neopustí Egypt. Proto je tato výstava důležitá," uvedl Hawass. Dodal, že se ke stoletému výročí budou konat rozsáhlé oslavy na počest tohoto významného archeologického objevu. Součástí oslav bude i opera o životě Tutanchamona.

Součástí expozice jsou repliky šperků, sošek, sarkofágů nebo třeba zlatá posmrtná maska Tutanchamona, která v originále váží přes deset kilogramů. Předměty jsou vystaveny tak, jak je před sto lety objevil v hrobce v Údolí králů Carter.

První část výstavy přibližuje cestu, která vedla k objevení pokladů. Desetiminutový film líčí, jak začalo pátrání po hrobce Tutanchamona a jaké komplikace archeology čekaly. Následující expozice ukazují hrobku egyptského krále tak, jak byla zachycena v poznámkách a fotografiích. Ve druhé části výstavy uvidí návštěvníci samostatné repliky exponátů, které vytvořili řemeslníci pod odborným dohledem egyptologů.

Výstavu doplňují panely s vysvětlivky nebo komentáře z audioprůvodce, kterého návštěvníci dostanou zdarma na začátku prohlídky. Malí návštěvníci pak mohou objevovat výstavu skrze dětskou stezku, na které budou sbírat razítka. Zároveň dostanou zjednodušenou verzi audioprůvodce.

Jak upozornil německý egyptolog a kurátor výstavy Wolfgang Wettengel, výstava putuje po světě už 14 let. Návštěvníci ji kromě Brna a Prahy mohli vidět v Paříži, New Yorku, Madridu, Dublinu a v dalších světových městech. V Brně se objevila už v roce 2008 ve výstavní hale Titanic v brněnských Heršpicích. V roce 2013 pak mohli návštěvníci exponáty vidět i v Praze. Nyní výstavu hostí pavilon C brněnského výstaviště. Otevřená je denně od 9:00 do 20:00, poslední vstup je možný v 18:00. Výstava bude dostupná do konce září 2022. Více informací i možnost nákupu vstupenek je k dispozici na internetových stránkách výstavy.

Fotogalerie: