Výstava v Brně mapuje 100 let českého komiksu, začíná u Josefa Lady

  • Foto

    MZM

Vývoj českého obrázkového seriálů od začátku 20. století do současnosti sleduje výstava Moravského zemského muzea v Brně. Vznikla u příležitosti 100. výročí průkopnického počinu Josefa Lady Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše. Výstava si klade za cíl prozkoumat, kam se obrázkový seriál od té doby formálně i obsahově posunul.

"Je zřejmé, že kdysi podceňovaná komiksová vizuální forma se v poslední době rozprostřela do mimořádné žánrové pestrosti a že už řadu let necílí primárně na děti a mládež," řekl dnes novinářům kurátor Tomáš Prokůpek. Doplnil, že v posledních letech se čeští autoři prosazují také v zahraničí.

Ve výstavních síních se návštěvníci seznámí s ranými formami komiksu a jeho výraznými hrdiny. Zjistí, s jakými problémy se autoři potýkali za totality a jakým potížím čelili po roce 1989. Výstava se zvláště zaměřuje na dobové kontakty českého komiksu se světem, ale také na speciální vazby se Slovenskem. Další linií je prosazování ženských autorek v kdysi téměř výlučně mužském prostředí.

Výstavu tvoří hlavně originální kresby, návštěvníci si tak udělají přesnou představu o stylu jednotlivých kreslířů, neovlivněnou dobovými limity reprodukčních technologií. Výstava ukazuje krásu uměleckého originálů, působivost obrazu v prapůvodní podobě, uvedl druhý z kurátorů Pavel Kořínek.

Zastoupeni jsou Josef Lada, Ondřej Sekora nebo Kája Saudek, ale i tvůrci pozapomenutí. Zajímavostí je nevydaný seriál nakreslený Josefem Šímou, významným moderním malířem, který se prosadil ve Francii.

Současnou tvorbu reprezentuje třeba Pavel Čech, který komiks pokládá za svobodnou a hravou tvůrčí formu. Ocenil odvahu průkopníků žánru, kteří vstupovali do neznámých vod. "Já už se mohu inspirovat tisícem různých stylů a námětů," uvedl Čech.

Výstava potrvá do února příštího roku. Podle Prokůpka je vhodná pro všechny generace. Starší návštěvníci tam třeba najdou obrázky, ke kterým mají důvěrný vztah z dětství či dospívání.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
čtk