Prásk! Zvuk roztříštěného skla vyděsil skupinku dětí, které si loni o prázdninách hrály na dětském hřišti ve vnitrobloku v Božetěchově ulici v brněnském Králově Poli. Láhev od ovocného piva se roztříštila těsně vedle dětí, jednadvacet metrů od vchodu do domu. Padala z výšky 30 metrů, protože obžalovaný Radim Kaman ji vztekle vyhodil z okna  v jedenáctém patře paneláku.

Šestiletého chlapce, který byl v klubku dovádějících dětí, minula o pouhých pár desítek centimetrů. Pokud by ho trefila, mohla ho i zabít. „Pokud by láhev dítě zasáhla, takřka s jistotou by je zmrzačila nebo zabila,“ zdůraznila žalobkyně Iveta Eichlerová, když četla obžalobu nezaměstnaného čtyřiačtyřicetiletého muže z Králova Pole ze zločinu pokusu o těžké ublížení na těle.

Dosud bezúhonnému, nahluchlému vzteklounovi za zmíněný trestný čin hrozilo pět až dvanáct let vězení. „K žalovanému skutku se přiznávám. Celé je to můj osobní nešťastný zkrat. Nebyl můj úmysl, mrsknout flašku po děcku,“ kál se v soudní síni Radim Kaman. V tu chvíli se na něj usmálo štěstí už podruhé, protože matka zmíněného šestiletého klučiny se nad sousedem smilovala a u soudu se nepřidala  k jeho trestnímu stíhání.

Obžalovaný proto výměnou za nižší trest mohl se státní zástupkyní uzavřít dohodu o vině a trestu. Soudci ho tedy neposlali za mříže, ale vyměřili mu jen tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. „Tento trest je mnohem výchovnější než kdyby seděl za mřížemi,“ uvedla žalobkyně Iveta Eichlerová.

Celou zkušební dobu bude neurvalec pod dozorem probačního úředníka a musí se podrobit i vhodnému psychologickému poradenství. „Budu se snažit dodržovat veškeré sankce,“ slíbil muž.