V Brně jich měli kolem 1500 a teď je jich zhruba 30, postupně je odstraňuje ministerstvo financí. Informaci sdělil primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Obě města vyhláškou automaty zakazují na celém území. Brno vymezuje pouze lokality v centru pro kasina s živou hrou jako ruleta nebo karty. Mírný pokles počtu heren a automatů zaznamenaly i Hodonín a Znojmo. Znojmo hazard reguluje, Hodonín od toho ustoupil.

Zastupitelstvo Břeclavi přijalo už v minulém volebním období vyhlášku plošně zákazující automaty. V platnost vstoupila v roce 2012, ale zahrnovala tříleté přechodné období, ve kterém se nové automaty nepovolovaly a končila platnost dříve povolených přístrojů. "Během této doby klesl počet provozoven s automaty na třetinu původního stavu, čili ze 60 asi na 20," uvedl Holobrádek.

Od ledna 2015 pak začal plošný zákaz platit naplno a ministerstvo financí zahájilo správní řízení o odejmutí povolení u zbylých podniků. "Poslední automaty zmizely z Břeclavi letos na jaře. V době největšího rozkvětu kolem roku 2010 jich bylo přes 600. V té době město získávalo do rozpočtu asi 20 milionů korun, ale zastupitelé se shodli na tom, že tyto peníze nevyváží negativní jevy, které s sebou hazard přináší," řekl Holobrádek.

Podobnou cestu zvolili i v Brně, kde začal platit zákaz automatů v roce 2015 po nástupu nové koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Později koalici po rozpadu a jejím opětovném zformování rozšířila ještě TOP 09. Především náměstek Hollan je velkým odpůrcem automatů. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek ČTK řekl, že k 1. lednu 2015 bylo v Brně 1500 technických i živých her. Nyní je jich asi 30 a další budou mizet, jakmile ministerstvo odebere podnikům licenci.

Obecně závazná vyhláška povoluje pouze lokality pro provoz kasin, která jsou v hotelech International a Grand v centru Brna. Automaty tam ale nejsou. V roce 2013 mělo město z hazardu skoro 300 milionů ročně, loni to bylo už jen 60 milionů. Podle Hollana se s dalším zmizením automatů bude částka snižovat.

Vyhláška omezující hazard platí od roku 2014 i ve Znojmě. "Zakazuje zřizování heren v oblastech jako městská památková rezervace, zakazuje rovněž provozování heren v době, kdy děti chodí do školy," uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková. Vyhláška zakazuje i reklamy propagující hazard. Za čtyřleté období se snížil počet heren z 12 na polovinu, dále je ve Znojmě pět kasin. Podniky mají přes 260 automatů. "Jen v kasinech je jich přes 170, v herně jich musí být minimálně v každé 15. Podařilo se nám dostat automaty z hospod a restaurací a jsou právě jen v hernách a kasinech," dodala Pastrňáková. Za první pololetí město obdrželo přes 23 milionů z hazardu.

Pokles počtu heren zaznamenali i v Hodoníně. Podle mluvčího radnice Iva Cencingera bylo na konci roku 2014 v evidenci 488 automatů ve 39 hernách, nyní je v evidenci 387 přístrojů v 16 podnicích. Dříve mívalo město z hazardu skoro 35 milionů, nyní má za první pololetí 14 milionů. Po dobu volebního období Hodonín přijal vyhlášku, která zakazovala provoz her s výjimkou kasin. Zastupitelstvo ji ale loni zrušilo kvůli tomu, aby nebránilo volné hospodářské soutěži, nerušila se pracovní místa a město nepřicházelo o peníze.