Začátkem letošního roku otřásl Brnem případ malého týraného kotěte, nalezeného 2. ledna ve Starém Lískovci s packami popálenými do masa, zlomeným ocáskem a dalšími zraněními. Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, ocásek zvířátka se tehdy zachránit nepodařilo, ale malé koťátko ano. A malá Jiřinka, jak kotě pojmenovali po svých zachráncích Jiřině Skoumalové a Jiřím Aberlem, našla i milující domov. Koťátko nyní žije u svého zachránce Jiřího, jeho ženy Miri Aberle a jejich kocoura Ronyho. A stává se z něj hvězda s vlastním obrazem, který se bude dražit.

Jiřinka má obraz od Romany Štryncl

Nyní má Jiřinka i vlastní obraz od známé brněnské výtvarnice a bývalé Miss Romany Štryncl. „Jedná se o Romanin již třicátý obraz namalovaný na podporu útulků, tentokrát na podporu útulku, který Jiřince zachránil život – Azyl Jiřina Skoumalová. Křtít se bude v pondělí 20. května v 17:17 hodin v brněnské kočičí kavárně Kočkafé Schrödinger a Charitativní kočičí spolek Kryšpín sem zve na velké setkání brněnských kočkomilů. Následovat bude aukce, která potrvá do půlnoci 20. června,“ uvedla Lenka Němcová z Charitativního kočičího spolku Kryšpín.

Tyranům hrozí až šest let natvrdo

Kotěte se tehdy ujal zmíněný Azyl Jiřina Skoumalová, který zařídil léčbu i rekonvalescenci. „Když jsme se dozvěděli o týraném koťátku, bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a spravedlivě potrestat,“ zdůraznila Němcová. Spolek proto podal na neznámého pachatele trestní oznámení. Pokud se podaří tyrany dopadnout, hrozí jim až 6 let vězení.

Zlomený ocásek, spálené tlapky

Koťátko si totiž muselo projít peklem. „Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku,“ napsala o zvířátku Jiřina Skoumalová.

Kotě se postupně zotavuje

Podle veterinářky si kočička zranění rozhodně nezpůsobila bez něčího přičinění. Jde jednoznačně o týrání zvířete. Od své hospitalizace na Veterinární klinice v Letovicích ušla Jiřinka velký kus cesty. Nejdřív musela nabrat síly, aby mohla podstoupit amputaci zlomeného ocásku, který nebylo možné zachránit. Zahojit tlapky a upálené ouško se podařilo pomocí Višněvského balzámu, duši postupně hojí čas. Do Azylu Jiřina Skoumalová převezli Jiřinku převezena začátkem února a zde pokračovala v rekonvalescenci a hojení naštíplé loketní kosti, kterou nebylo možno operovat a musela se sama svalovinou zapouzdřit. Kotě si pak v březnu odvezl domů Jiří Aberle.