Problém vznikl kvůli dluhům. Majitel ubytovny pronajímá objekt firmě, která dává podnájmy lidem. Podle Hollana sice většina lidí platí firmě, ta však dluží majiteli stovky tisíc korun. Majitel proto už ubytovnu v prostorách nechce.

O problému informovala Mladá fronta Dnes, podle které společnost Graystone dluží na nájemném majitelské firmě ZB Real 600.000 korun a dalších 100.000 korun na elektřině. Kvůli tomu dodavatel na nějaký čas elektřinu odpojil. Zástupci ZB Real MfD řekli, že firma platila vždy několik měsíců, potom neplatila nebo hradila jen část nájmu. Jednatel Graystone Martin Studený listu řekl, že dluhy vznikly kvůli tomu, že klienti neplatili za ubytování.

Podle náměstk primátora města Brna Matěje Hollana platila většina lidí, nemůže to říct ale zaručeně o všech. "Víme o mnoha lidech, kteří platí, ale nevíme to o všech. Kdyby nájemce chtěl od podnájemců, aby mu peníze dávali, může si je přesměrovat přímo od úřadu práce," uvedl Hollan. Obdobně peníze z dávek pobírá i magistrát u projektu Rapid Re-housing, v němž poskytl byty 50 rodinám v nouzi.

Hollan upozornil na to, že v ubytovně žijí lidé v hrozných podmínkách. "Ubytovna je strašná. Lidé se budou muset v příštích dnech vystěhovat, protože majitel to tam nechce a má na to právo. Zajišťujeme jim ubytování na Červeném kopci v areálu spadajícím pod Nemocnici Milosrdných bratří a v budově na Železniční ulici, u které se zvažovala oprava. Není to ale finální řešení," řekl Hollan.

Město nyní jedná se všemi stranami včetně energetické společnosti, aby lidé mohli zůstat v ubytovně do 4. května a fungovala jim i elektřina. Do té doby je podle zastupitele Martina Freunda (Žít Brno) Brno schopné připravit objekty jak na Červeném kopci, tak především v Železniční ulici, kde je více než desítka pokojů. Na Červeném kopci je jich zhruba polovina. Vystěhování se týká 16 vícečlenných rodin.

Podle Hollana bude situace s ubytovnami nyní mnohem horší. "Byznys s chudobou se přestává vyplácet," poznamenal náměstek. Město řeší v posledních letech už několikátý problém s možným vystěhováním lidí na ulici, naposledy to bylo v ubytovně na ulici Markéty Kuncové.