Za milionovou loupež hodinek dostal Litevec sedm let. Dohodl se na tom se žalobcem

Sedm let si odpyká ve věznici s ostrahou Litevec, který před pěti lety s kumpány přepadl brněnské klenotnictví, odkud odcizili luxusní hodinky za čtyři miliony.

  • Foto

    redakce (REJ)

Na trestu se spolupracující obviněný Martynas Aleksandravicius dohodl ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně se státním zástupcem Milanem Richtrem. Podle rozsudku patří čtyřiačtyřicetiletý rodák z Kaunasu ke zločinecké skupině Litevců, kteří v Evropě přepadali klenotnictví.

„Prodejnu v Rašínově ulici v Brně si obžalovaný nejprve 1. dubna 2015 dopoledne obhlédl a odpoledne ji pak s dalšími třemi muži přepadli. Čtyři prodavače přinutili pod pohrůžkou pistolí lehnout na zem, kladivem rozbili vitríny a uloupili 34 značkových hodinek Breitling a Omega za víc než 4,2 milionu korun,“ zaznělo v rozsudku s tím, že škodu na poničeném klenotnictví majitelé vyčíslili na dalších 150 tisíc korun.

Cizinec se k loupeži spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny, za kterou mu hrozilo až 12 let vězení, přiznal. Podle žalobce byl členem gangu vedeného dvěma Litevci, kteří organizovali navlas stejná loupežná přepadení klenotnictví v Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku a Norsku. „Do nich postupně zapojovali asi dvacet mladíků. Řada z nich teď sedí zavřená po Evropě. Jeden je v Litvě a dva ve Švýcarsku a my žádáme o jejich vydání do Česka,“ upřesnil Richter.

Podle něj se gang rychle pohyboval napříč Evropou. „Ještě 31. března 2015 se pokusili o loupežné přepadení zlatnictví v italském Trentu a hned následující den loupili tady v Brně,“ dodal státní zástupce.

Rozsudek padl po pouhých dvou hodinách poté, co po třiceti minutách neveřejného jednání uzavřel Litevec se žalobcem dohodu o vině a trestu podle čerstvé novely trestního zákoníku. „Je to první dohoda uzavřená u tak závažného zločinu tady u Krajského soudu v Brně. Předjednali jsme ji neformálně s obhájcem, jinak by to takhle rychle neproběhlo,“ vysvětlil žalobce.

Cizincův obhájce Hugo Hubený se k rozsudku a dohodě odmítl vyjádřit. Litevec, kterého po odpykání trestu z tuzemska vyhostí, se vzdal práva odvolání.

Zdroj: 
Brňan (REJ)