Za pokus o vraždu movitého podnikatele dostala manželka a její exmilenec znovu po 16 letech vězení

V příběhu jako vystřiženém z americké detektivky znovu padly u Krajského soudu v Brně šestnáctileté tresty. Soudci poslali za mříže za pokus o vraždu čtyřicetiletou manželku movitého podnikatele a jejího o deset let mladšího exmilence.

  • Foto

    redakce (REJ)

Zločin se odehrál před třemi roky v listopadu, kdy obžalovaný Josef Kopriva vylákal o čtyřicet let staršího manžela své milenky Evy Grycové do bývalého lomu Hády nad Brnem, kde ho shodil ze srázu. František Divoký se však zachytil na skalním výstupku a před smrtí ho zachránili policisté.

Obžalovaný tvrdil, že si ho najala jeho milenka. Ta mu za likvidaci podle rozsudku slíbila padesát milionů korun z dědictví po movitém podnikateli. Soudci dvojici za pokus o vraždu a její přípravu znovu vyměřili tresty 16 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Žena má navíc zaplatit peněžitý trest milion korun.

Grycová vinu od začátku popřela s tím, že proti ní nejsou žádné důkazy a ze smrti svého muže by neměla žádný prospěch. Její manžel věří, že je nevinná. Dokázal to i tím, že za ni zaplatil kauci deset milionů korun a ženu po zhruba dvou a půl roku ve vazbě pustili letos v létě na svobodu. „To bylo deset milionů korun státu jen proto, aby neutekla. Manželka už je několik měsíců doma a všechno funguje perfektně,“ uvedl František Divoký.

Podle obhájce Roberta Grunda neměla jeho klientka k přípravě a zosnování vraždy manžela žádný motiv. „Nepotřebovala nikoho vraždit pro peníze, protože jich měla dost. Proto navrhuji zprostit ji obžaloby,“ uvedl Grund. Totéž navrhl i jeho proslulý kolega Tomáš Sokol. „Proti obžalované chybí důkazy, že by navedla obžalovaného k činu. Stojí jen tvrzení proti tvrzení,“ dodal Sokol.

Obžalovaný Kopriva se naopak k činu přiznal s tím, že plán na likvidaci manžela vymyslela milenka kvůli dědictví po manželovi. A jeho obhájce za to žádal mimořádné snížení trestu. Obžalovaní se proti rozsudku odvolali, státní zástupce Petr Bejšovec se k ortelu nevyjádřil.

S rozsudkem nesouhlasí ani manžel obžalované. „Není přece možné, aby se soudce během patnácti minut poradil s přísedícími o rozsudku a pak ho vyhlásil. Měl to napsané předem, což je výsměch. Proč se prováděly důkazy a proč tu byli svědci? Proti mojí ženě není žádný důkaz,“ dodal Divoký s tím, že za obhajobu své ženy zaplatil značnou sumu peněz.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)