Za slova o rakovině se musí Bartík prezidentovi omluvit a zaplatit čtvrt milionu korun

Bývalý radní Brna-středu Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za to, že o něm napsal, že má rakovinu. Musí mu také zaplatit odškodné čtvrt milionu korun.

  • Foto

    redakce (REJ)

Brněnský soudce Radek Malenovský rozhodl, že je Bartík povinen poslat hlavě státu doporučený omluvný dopis za to, že v listopadu 2017 zveřejnil na sociální síti status, že má prezident rakovinu a dával mu tři až sedm měsíců života. „Soudní znalec však potvrdil, že žalobce před třemi lety rakovinou netrpěl. Tvrzení žalovaného tedy bylo nepravdivé,“ řekl soudce.

Zeman navíc podle něj den před zveřejněním Bartíkova statusu zveřejnil, že rakovinou netrpí a má polyfunkční neuropatií. „Ačkoliv jeho zdravotní stav nebyl dobrý, tak žalobce v létě 2017 shodil kvůli neuropatii. Dlužno dodat, že při tom změníte vzhled. I média konstatovala, že prezident změnil vzhled, ale nebylo prokázáno, že by trpěl vážnou nemocí,“ uvedl prezidentův právník Marek Nespala. Podle něj to Bartík napsal v úmyslu Zemana poškodit a ublížit mu. „Šlo o projekt politického podnikatele, který prostě nevyšel,“ dodal Nespala. Bývalý radní je přesvědčen, že znalost zdravotního stavu prezidenta patří k právům veřejnosti. „Žalobce tehdy neříkal pravdu o svém zdravotním stavu. On tehdy kandidoval, sliboval, že zveřejní svůj zdravotní stav. Připodobnil bych to k výběru zaměstnance, jehož zdravotní stav by mohl ohrozit veřejný zájem. Prezident je ve své činnosti nenahraditelný a v podstatě neodvolatelný. Z principu mi přijde tento soud nespravedlivý,“ prohlásil Bartík, který se u soudu označoval za nezávislého publicistu. Tvrdil také, že zveřejnil informaci o zdravotním stavu prezidenta z velmi důvěryhodného zdroje. „Žalovaný neprokázal, že tvrzení svých zdrojů ověřil. Soud vychází z toho, že žalovaný žádné zdroje neměl. Právo na utajení novinářského zdroje nemá přednost před právem na ochranu osobnosti,“ sdělil soudce. Ten také rozhodl, že Bartík musí prezidentovi zaplatit 250 tisíc korun. Miloš Zeman přitom původně požadoval odškodnění pět milionů. Peníze chce prezident poslat na charitu.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)