Zabil kamaráda dupnutím na hlavu. Soud mu za to napařil deset let

Deset let by si měl odsedět v nejtvrdším žaláři Slovák Valter Bodzáši, který loni na podzim zabil kamaráda dupnutím na hlavu. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně s tím, že obžalobu z vraždy změnil na těžké ublížení na zdraví se smrtí.

  • Foto

    redakce (REJ)

Konflikt mezi šestačtyřicetiletým cizincem a jeho známým se odehrál loni v září v Holasicích na Brněnsku, kde spolu bydleli v pronajatém pokoji v rodinném domě. „Oba muži se porvali kvůli klíčům od domu. Bodzáši je chtěl vrátit, protože poškozený se předtím vymočil do dřezu. Při rvačce mu údery pěstí a kopáním způsobil poranění na těle a dupl mu nohou na hlavu tak, že mu praskla lebka. Způsobil mu tím otok a krvácení do mozku, přičemž poškozený na následky zranění na místě zemřel,“ uvedla soudkyně Dita Řepková.

Mrtvolu ležící před domem dokonce někteří svědci vyfotili, protože si mysleli, že muž opět vyspává jeden z řady alkoholových dýchánků.

Podle soudců však Bodzáši nechtěl kamaráda zabít. Žalobce tvrdil, že Slovák oběť kopl do obličeje, nicméně očitý svědek rvačky si nebyl jistý, zda kop mířil na hlavu nebo rameno. „Potyčky obou mužů byly na denním pořádku. Z předložených důkazů nedokázal soud určit, zda zlomeninu lebky způsobilo kopnutí do hlavy nebo dupnutí. Podle znalců mu mohl smrtelné zranění způsobit právě i dupnutím,“ zdůvodnila soudkyně změnu kvalifikace z vraždy na zabití.

Řepková je přesvědčená, že obžalovaný nechtěl zabíjet. Za polehčující okolnost pak označila i fakt, že Bodzáši chtěl, aby rodák z Prahy přestal žít jako bezdomovec, měl práci a začlenil se do společnosti.

Slovák byl s rozsudkem spokojený, nechal si jen lhůtu na odvolání proti výši trestu. „K rozsudku jsem se nevyjádřil, počkám na jeho zdůvodnění,“ dodal státní zástupce Petr Bejšovec.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)