fbpx
30. 05. 2023 Svátek má Ferdinand

Zachycených migrantů na jihu Moravy je letos méně

Policie letos za první pololetí zachytila na jižní Moravě méně lidí, kteří nelegálně překračují českou hranici. Bylo jich 19, zatímco loni šlo za celý rok o 97 lidí. 
cizinecka

Foto:

ilu, PČR

Novinářům to v úterý při představení techniky cizinecké policie řekl vedoucí odboru cizinecké policie Miroslav Tóth.

Cizinecká policie kontroluje legálnost pobytu cizinců na území České republiky. Zaměřuje se však i na kontrolu na státní hranici, a to jak na takzvané zelené hranici, tak u hlavních dopravních tepen, tedy vlakových nádraží a bývalých hraničních přechodů. Za první pololetí zadržela 19 lidí, kteří do republiky vstoupili nelegálně. "Jde už o malé množství, v uplynulých letech jich bylo mnohem více," uvedl Tóth. Doplnil, že naposledy na jihu Moravy cizinecká policie na dálnici D2 zadržela Bulhara, který v autě převážel čtyři Iráčany.

Při kontrole hranic cizinecká policie využívá i přístroje odhalující tlukot srdce. Díky němu lze vyhledat lidi ukryté v kamionu. Na takzvané zelené hranici pak používá například čtyřkolky, dalekohledy s nočním viděním, termovizi nebo drony. "Čtyřkolka je v permanenci tak dvakrát do týdne. Ale používaná je nejen na kontrolu zelené hranice, ale třeba i u větších akcí. O víkendu bude například i na Velké ceně České republiky," uvedl Tóth.

Cizinecká policie na jihu Moravy za první pololetí zadržela i 165 cizinců, kteří v Česku pobývali bez platného oprávnění, například jim propadlo vízum a oni neodcestovali. Loni šlo o 332 lidí. Za prvního půl roku zadržela také 191 cizinců, kteří v ČR sice mohli pobývat, nesměli ale pracovat. Za celý loňský rok šlo o 392 nelegálně pracujících cizinců.

"Zvýšil se počet nelegálně pracujících cizinců, kteří si obstarávají především rumunské občanské průkazy, a vydávají se tak za občany Evropské unie. Přitom jde o státní příslušníky vesměs z Ukrajiny nebo z Moldavska," uvedl vedoucí odboru.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT