Svá pololetní vysvědčení si dnes převezme zhruba milion žáků základních škol a více než 485.000 studentů středních škol. Pro své hodnocení práce ve škole si půjde 118.264 prvňáků. V pátek budou mít školáci jednodenní pololetní prázdniny. V některých částech Prahy, v Brně a dalších okresech v Česku na ně navážou od pondělí týdenní jarní prázdniny.

Slavnostního zakončení první pololetí školního roku se dnes zúčastní i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Předávání pololetního hodnocení práce dětí se bude ve funkci účastnit poprvé. Předá vysvědčení studentům čtvrtého ročníku na Gymnáziu Arabská v Praze. Závěrečná vysvědčení na konci školního roku předával loni v červnu v Brně. V loňském roce předával pololetní vysvědčení tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN) žákům základní školy ve Všetatech.

Pololetní prázdniny mají v České republice jednotný termín, následující týdenní jarní prázdniny se liší podle okresů. Letos začínají v některých regionech včetně poloviny Prahy v pondělí 5. února, ostatní okresy je mají v následujících týdnech. V posledních okresech, jako jsou například Benešov, Beroun, České Budějovice nebo Pardubice, skončí jarní prázdniny 17. března.

Školy v pololetí rozdávají výpis z vysvědčení. Listinná podoba s ochrannými prvky se dává na konci školního roku. V Česku bylo v minulém školním roce asi 4260 základních a 1300 středních škol. Počet dětí v základních školách překonal loni poprvé jeden milion, žáků bylo 1,007.778.