Při speciálních letních prohlídkách města si turisté i zvídaví Brňané mohou vyslechnout málo známé pověsti, vydat se po stopách Leoše Janáčka nebo poznat slavné vily. Průvodci je zavedou na opomíjená místa i k symbolům města, jako je třeba jezdecká socha Jošta Moravského přezdívaná "koňafa", patrně kvůli dlouhým nohám koně, který připomíná proporcemi spíše žirafu.

"Zájemci se mohou spolehnout na špičkový servis v podání odborníků z Asociace průvodců ČR, kteří jim představí památky, bez nichž by Brno nebylo Brnem," uvedla vedoucí městské destinační agentury Petra Kovářová. Každou ze zvláštních tematických prohlídek uspořádají průvodci v létě jen jednou. Potrvají zpravidla asi dvě hodiny.

Nejbližší okruh začne v pátek v 17:00. Pivovarský historik Filip Vrána zájemce seznámí s dějinami brněnského pivovarnictví od počátků po současné Starobrno.

Lidé zavítají také k někdejšímu pivovarskému komplexu přímo v centru Brna u Šilingrova náměstí. "Člověk si uvědomí rozsah komplexu pivovaru, který zanikl v 19. století. Například známá pivnice U Poutníka je vlastně spilka pivovaru," řekl Filip Vrána. Celý okruh začne na Petrově prohlídkou náhrobku sladovníka a skončí na Mendlově náměstí u Starobrna.

Hned v sobotu následuje prohlídka Brněnské pověsti "pro pokročilé" a v neděli představí další okruh trojici slavných osobnosti – Karla IV., světce Jana Kapistrána a vojevůdce Napoleona. Všichni tři Brno navštívili. Rozvrh prohlídek na celé prázdniny zájemci najdou na stránkách Turistického informačního centra města Brna (www. ticbrno.cz).