Obžalovaní Jiří Švachula, kterého státní zástupce označil za hlavu zločinecké skupiny, Saman El-Talabani, Pavel Ovčarčin, Petr Kalášek a Ivan Trunečka například z fakturace dodavatelů pro městské Teplárny za zakázky v objemu přes 131 milionů korun získali podle Mezlíka úplatek deset milionů korun.

 „Na tuto korupci vyšetřovatele upozornil obžalovaný El-Talabani, který má pozici spolupracujícího obviněného,“ upřesnil státní zástupce. Ostatní obžalovaní vinu při procesu u Krajského soudu v Brně popřeli.

 V části obžaloby, kterou se podařilo zpravodajskému portálu BRŇAN získat, se také píše o zakázce první etapy odvlhčení primární kolektorové sítě pro město Brno, kterou objednávala další městská firma – Technické sítě Brno. Stejní obžalovaní jako ve zmíněném případě Tepláren získali podle žalobce z této zakázky úplatek půldruhého milionu korun.

 „Půl milionu si nechal El-Talabani a Kalášek se Švachulou si rozdělili milion. Pro kontrolu výše úplatku předal Jiří Švachula Samanu El-Talabanimu listinu o doplnění smlouvy o dílo, která obsahovala změnu ceny díla tak, aby organizovaná zločinecká skupina získala neoprávněný prospěch ve zmíněné výši, tedy 1,5 milionu korun,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Radek Mezlík.

 Podle něj i tento skutek pomohl objasnit El-Talabani, který se nyní zdržuje na Slovensku a soud jedná v jeho nepřítomnosti. „Máme důkazy v podobě sjetin dokumentů, které poskytl právě tento spolupracující obviněný a zároveň korunní svědek. Není to sice korupce na Brně-středu, ale týká se to městské firmy a figuruje v tom část obžalovaných,“ vysvětlil žalobce.

 Právě zakázka pro Technické sítě se u brněnského krajského soudu probírala, když svědek z firmy na vzduchotechniku předložil trestnímu senátu na radu právníka účetní posudek, který podle něj dokládá, že s kauzou Stoka nemá nic společného. A na dotaz obhájce obžalovaného Trunečky, zda byla tato zakázka zmanipulovaná, odpověděl stručně: „Ne!“

 Dalších třináct milionů korun si podle Mezlíka měli obžalovaní Švachula, El-Talabani, Ovčarčin, Kalášek a Trunečka od července do září 2015 rozdělit za zakázky pro městské firmy SAKO Brno, Technické sítě Brno a další společnosti města. Celkem pak jedenáct obžalovaných a dvě stavební firmy měli podle obžaloby korupcí způsobit škodu za přibližně 47 milionů korun.