Státní zástupce dnes u Krajského soudu v Brně navrhl obžalovanému muži za shození turisty z hradeb v Brně trest za pokus o vraždu při spodní hranici sazby, která činí deset až 18 let vězení. Sedmatřicetiletý Daniel Madarász původem ze Slovenska podle žalobce loni na rozlučce se svobodou shodil z hradeb pod Špilberkem německého turistu. Dotyčný skončil se zraněním v nemocnici. Obžalovaný vinu popřel, podle něj do muže strčil jeho bratranec. Je ve vazbě. Soud vyhlásí rozhodnutí 11. dubna.

„Bylo prokázáno, že poškozený byl strčen z hradeb a po pádu se mu přihodila zranění. Shodneme se na tom, že tento skutek se stal a že jde o trestný čin. Jediným důkazem, že se skutku dopustil někdo jiný než obžalovaný, je jeho výpověď, která ale stojí osamoceně,“ uvedl žalobce Ivan Hrazdira. Obžalovaného podle něj naopak usvědčuje jak poškozený, tak i dva svědci, kteří seděli na hradbách poblíž. „Jen shodou náhod nedošlo k tomu, že při nekontrolovaném pádu nedošlo ke zranění bezprostředně ohrožujícímu jeho život či k fatálnímu,“ uvedl žalobce.

Podle obhájce nebyla prokázána vina jeho klienta. Uvedl, že nejsou žádné přímé důkazy a obžaloba podle něj postupuje vůči nesprávné osobě. Navrhl zproštění viny

„Je mi velmi líto, co se poškozenému stalo. Modlím se každý den za jeho uzdravení. Nechci nic jiného, než aby spravedlnost vyšla najevo. Cítím, že je tu křivda. Pevně věřím ve zdravý rozum a spravedlivý soud,“ řekl dnes Madarász. Z činu viní svého bratrance. Dotyčný si ale incident podle své výpovědi nepamatuje.

Incident se stal loni 1. září večer. Madarász tehdy odjel se skupinou přátel z Bratislavy do Brna, kde slavili jeho rozlučku se svobodou. Popíjeli alkohol a večer se pak i se svým bratrancem ocitl v parku pod Špilberkem.

Podle žalobce poškozený na zídce telefonoval s rodiči. Obžalovaný i s dalším mužem jej anglicky oslovil a následně vykřikl, že ho zabije

„Přistoupil k poškozenému a v úmyslu shodit ho ze zídky s vědomím, že pod poškozeným je hluboký sráz, do jeho horní poloviny těla oběma rukama intenzivně, velmi rychle a nečekaně strčil. Došlo tím k nekontrolovanému pádu poškozeného z výšky 6,15 metru s dopadem na hliněnou zem,“ uvedl už dříve Hrazdira. Zraněný muž skončil v nemocnici, při pádu si mimo jiné zlomil dva obratle a utrpěl zhmožděniny zad.