Žalobci v kauze Brno-střed chtějí vazbu kvůli útěku i ovlivňování

Jména pěti lidí, pro které státní zastupitelství navrhuje vazbu, nechce nikdo komentovat.

  • Foto

    redakce (MOŠ) ilustrační

Žalobci navrhují vazbu pěti aktérů kauzy údajné korupce kolem zakázek na radnici Brna-středu ze všech tří možných důvodů - je to obava z útěku, ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Novinářům to dnes před začátkem neveřejných vazebních zasedání řekl státní zástupce Radek Mezlík.

"Podle mého názoru je dána obava, že uprchnou nebo se budou vyhýbat trestnímu stíhání nebo že budou mařit vyšetřování tím, že budou ovlivňovat svědky. Třetím důvodem je, že by mohli pokračovat v té činnosti, která je jim kladena za vinu," řekl Mezlík.

Jména pěti lidí, pro které státní zastupitelství navrhuje vazbu, nechtěl Mezlík komentovat. Podle médií je mezi zadrženými radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO), který měl na starosti investice. Návrh na vazbu se podle dnešních Lidových novin dále týká ještě tří podnikatelů, například Pavla Ovčarčina, a také vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina, který je zároveň místostarostou Ivanovic za ANO. Jména ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.

O vazbě od 12:00 rozhoduje soudce Městského soudu v Brně za účasti dozorového státního zástupce v policejní budově v Příční ulici. Soudce Libor Hanuš novinářům před začátkem řekl, že rozhodování potrvá do večera. Kolem 15:30 už soud patrně neveřejně rozhodl o třech obviněných, advokáti procházející recepcí policejní stanice ale nebyli ochotní nic říct. Nejsme zproštěni mlčenlivosti, opakovali právníci, odcházeli však z budovy sami.

V pořadí čtvrtý advokát Pavel Hála při příchodu novinářům řekl, že zastupuje klienta s iniciálami P. K., což odpovídá podnikateli Petru Kaláškovi zmiňovanému taktéž dnešními Lidovými novinami. "Jsou zde všechny podmínky pro zproštění. Je tam svědek, který je naprosto nedůvěryhodný," řekl Hála. Zdůraznil, že spis je velmi rozsáhlý.