Zámek ve Slavkově u Brna, jeden z hlavních turistických cílů jižní Moravy, o víkendu zahájil návštěvnickou sezonu. V barokním areálu se letos uskuteční víc než stovka akcí, včetně koncertů českých i světových hudebních hvězd. Po loňském vystoupení Stinga se tentokrát v zámeckém parku představí třeba Deep Purple nebo Hollywood Vampires, tedy kapela kolem herce Johnnyho Deppa a hudebníka Alice Coopera. Zahrají také třeba Kryštof a Marek Ztracený. Ředitelka zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická to sdělila v tiskové zprávě.

„Chybět nebudou ani tradiční akce jako největší sraz historických aut a motorek Veteranfest a prosincové napoleonské akce připomínající bitvu u Slavkova. Po loňském úspěchu se do kalendáře již napevno vepsal festival jídla a řemesel To nejlepší z Moravy, na němž představíme moravské tradice,“ uvedla Oubělická.

Novinky čekají na návštěvníky uvnitř zámku

Děti si vyzkoušejí práci detektivů oblečených do zámeckých šatů, milovníci historie zase mohou obdivovat nově instalované stylové tapety. Do severního křídla se po několika letech vrátila vzácná kožešina ledního medvěda. V podzemních prostorách si zájemci prohlédnou expozici útrpného práva.

Vlastníkem památky je město Slavkov u Brna, které v minulých letech dokončilo několik oprav či změn

Vstup do prohlídkových a koncertních sálů je díky výtahu bezbariérový. Park zdobí replika původního čínského altánu nebo 46 renovovaných barokních soch. Do areálu přibyly desítky laviček, ve spodní části vzniklo dětské hřiště. „Letos se chystáme opravit původní hrobku nejslavnějšího majitele zámku, kancléře čtyř habsburských císařů, Václava Antonína Kounice,“ uvedl starosta města Michal Boudný (PRO Slavkov u Brna).

Zámek je otevřený 10. prosince od 9:00 do 17:00, na jaře s výjimkou pondělků, od června do září pak každý den.