Patnáct zaměstnanců brněnského dopravního podniku darovalo krev. Většinou šlo o řidičky a řidiče, kteří hned ráno místo do kabiny vozů usedli do křesla na transfúzním oddělení. Jejich vzkaz veřejnosti je jasný: kdy jindy než teď, kdo jiný než my a vy? Dopraváci nemocnici darovali téměř sedm litrů krve, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Výzvu k darování krve povezou na tramvaji

„Hromadný odběr krve jsme v minulosti organizovali už dvakrát, tentokrát jsme spojili síly s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně, která svou výzvu k darování krve brzy bude vozit na jedné z našich tramvají. A protože řada našich zaměstnanců krev pravidelně daruje, společně jsme zorganizovali tento předvánoční odběr,“ sdělil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Chtějí motivovat i ostatní dárce

„Naším cílem je nejen pomoci pacientům nemocnice a doplnit její zásoby krve, ale také motivovat ostatní, kteří s dárcovstvím stále váhají. Nic na tom není, když to zvládneme my, tak i všichni ostatní. Kdy jindy než teď, kdo jiný, než my a vy?“ řekla řidička tramvaje Miroslava Matušková, která v minulosti organizovala hromadné darování krve řidičů pro Fakultní nemocnici Brno.

Za řidiče našli náhradu

Najít za řidiče – dárce v jeden den náhradu, není pro DPMB jednoduché, přesto tento krok vedení vítá. „Naše síla je nejen v počtu zaměstnanců, ale v odhodlání pomoci. Přesto, že musíme nasadit veškeré zálohy a obvolat brigádníky, jestli by nemohli do práce, dává nám tato akce jednoznačně smysl. Dokonce i šéf tramvajáků si vzal dovolenou a šel jezdit,“ dodal Havránek.

Zdravotníci akci dopraváků vítají

Akci dopravního podniku kvitují i představitelé Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „Aktuálně nám nejvíce chybí dárci s krevní skupinou A+, A- a 0-, ale uvítáme jakékoli dárce. Jsme rádi za všechny podobné počiny, které upozorní na nedostatečné množství krevních zásob. Počet dárců se v době adventu mírně zvyšuje, protože lidé chtějí udělat dobrý skutek a někomu pomoci. Klíčové pro nás ale je tento zájem udržet trvale. Nikdo z nás bohužel neví, kdy bude sám tuto formu pomoci potřebovat,“ vysvětlila primářka transfuzního oddělení svatoanenské nemocnice Jarmila Celerová.