Podle Ivo Vysoudila z tiskového odboru České pošty je stávající poštovní pobočka v Nádražní ulici v centru Brna ve velmi špatném stavu, který neodpovídá standardu ostatních poboček. „Velká část prostor je v současné době nevyužitá a náklady na provoz budovy jsou nerentabilní,“ upřesnil pro zpravodajský portál BRŇAN Ivo Vysoudil.

 Zatím však podle něj není jistý termín, kdy by mělo dojít k ukončení provozu hlavní brněnské pošty. „V současné době hledáme nejvhodnější prostory pro přesun pobočky a jednáme s městem o dalším využití budovy a o budoucím umístění pobočky nebo dokonce více poboček,“ vysvětlil.

 Lokalitu v blízkosti nádraží, tedy v důležitém dopravním uzlu jihomoravské metropole, však vedení České pošty nechce i po uzavření stávající hlavní pošty opustit. „Pobočka z této oblasti rozhodně nezmizí, přestěhovat by se měla do vzdálenosti nejvýše několika set metrů. Nyní probíhají jednání s několika možnými majiteli vhodných prostor, kam by se pošta mohla přestěhovat,“ sdělil Vysoudil.

Budovaz pera proslulého brněnského architekta Bohuslava Fuchse, který ji vyprojektoval na konci 30. let minulého století, seod 80. let zčásti opravovala. Při opravách však stavbaři odstranili i některé prvky původního vybavení. Zmizelyzejména ocelové lavice s masivními dubovými sedáky a opěradly.

 Výtah typu pater noster ovšem slouží tisícům návštěvníků historické budovy dodnes. „Pater noster na poště jsem měl rád už jako kluk. Rád si do něj nastoupím i teď jako padesátník a nechám se vyvézt do prvního patra k přepážkám Czech Pointu, kde občas potřebuji vyřídit různé věci. Až poštu zavřou, tak mi to bude trochu chybět,“ zavzpomínal Brňan Václav Knobloch.

Stav budovy se nicméně i přes zmíněné opravy postupně zhoršuje, takže podle Vysoudilanedávno přestala v objektu v Nádražní ulici fungovat dodejna. „Nyní je tam tedy pouze pobočka pošty s několika desítkami zaměstnanců. O jejich redukci však nyní neuvažujeme,“ upřesnil Ivo Vysoudil.

 A zopakoval, že provoz budovy či její rekonstrukce jsou pro Českou poštu nerentabilní. „V této chvíli proto zvažujeme několik variant včetně prodeje objektu,“ dodal komunikační specialista z tiskového útvaru České pošty.

 Případný nový majitel budovy, která má atraktivní polohu v centru Brna, ale bude muset předpokládanou rekonstrukci řešit s památkáři, protože hlavní pošta stojí v památkově chráněném areálu hlavního vlakového nádraží.