To na co se v Břeclavi dlouze čekalo, je tady! Tamní záchranáři se dočkají nového, moderního zázemí, kraj teď začne hledat zhotovitele. Nová dvoupodlažní budova vyroste v těsné blízkosti břeclavské nemocnice, informovalo hejtmanství v tiskové zprávě.
„Pokračujeme v modernizaci zázemí našich zdravotních záchranářů. V případě výjezdové základny v Břeclavi půjde o vybudování areálu, který vznikne v těsné blízkosti břeclavské nemocnice. Výstavba by měla kraj přijít na 162 milionů korun bez DPH,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL.
Stavět by se mohlo začít ještě letos a hotovo by mělo být na konci roku 2027
„Nová základna vyroste jako nepodsklepená dvoupodlažní budova, v prvním podlaží budou garážová stání, skladové a technické prostory. Ve druhém bude zázemí pro posádky vozidel, administrativní pracoviště, datové centrum a také školicí místnost,“ upřesnil radní pro oblast investic David Grund (ODS).
Součástí stavby bude také kryté stání záložních vozidel a náhradního zdroje, napojení na inženýrské sítě, zpevněné plochy, komunikace, oplocení i sadové úpravy.
Stavba bude realizována metodou Building Information Modeling (BIM), která umožňuje efektivní správu stavby díky otevřené a propojené databázi informací.
Stejně jako šest jihomoravských výjezdových základen, které byly oceněny 2. místem v soutěži Hrdinové moderní energetiky v kategorii Chytrá energie pro města, obce i komunity, bude i ta břeclavská vybudována v energeticky pasivním standardu. Nové základny v Kyjově, Bučovicích, Mikulově, Veselí nad Moravou, Slavkově u Brna a Boskovicích vznikly v letech 2021–2023 díky investici ve výši 488 milionů korun a s významnou podporou evropských fondů. Celý projekt získal i ocenění za mimořádný společenský přínos v soutěži Stavba roku 2024.