Brněnští zastupitelé dnes schválili odkup budovy pro nový centralizovaný stavební úřad v Orlí ulici. Město za ni České poště zaplatí přes 215 milionů korun. Úřad tam má fungovat od 1. července. Pracovat v něm bude kolem 150 lidí, dosud magistrát zajistil 80 procent zaměstnanců, řekl novinářům radní Petr Bořecký (ANO). O přesunu stavebních úřadů z městských částí do jednoho rozhodli zastupitelé koncem minulého roku.

Bořecký předpokládá, že začátky fungování nového úřadu nebudou jednoduché. „Některé obvody máme personálně naplněné, jiné mají obsazenost menší. Ukáže se ale až chodem, kolik techniků bude jaký stavební obvod potřebovat,“ uvedl. Na úřadě by měli pracovat zaměstnanci stavebních úřadů v městských částech. Celkově jich bude o něco méně, protože někde je více zaměstnanců z důvodů zastupitelnosti. „Personální úsporu počítáme kolem 20 procent,“ dodal radní.

Propouštět se zatím zřejmě nebude. Podle informací magistrátu se několik zaměstnanců v důchodovém věku především kvůli změnám v postupech řízení, které novela stavebního zákona přinese, rozhodlo odejít do starobního důchodu, případně na jiné pracovní pozice.

Od května provozuje město v budově také poštu Partner se třemi přepážkami. Zajištění fungování poštovních služeb bylo jedním z kroků, které předcházely koupi nemovitosti. V budoucnu se do Orlí přemístí i odbor územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu, podle Bořeckého ale až poté, co bude hotový nový územní plán.