V brněnském Žebětíně se chtějí pustit do vyčištění tamního rybníka. V první fázi chystají projekt, a to ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a pozemkovým úřadem, který má zodpovědnost za hráz a bezpečnostní přeliv hráze rybníka. Hlavním cílem je odstranění nánosů bahna a omezení zarůstání rákosem. Revitalizace má přijít na 7 milionů korun a s realizací by se mělo začít příští rok. Novináře o tom informoval starosta městské části Brno-Žebětín Vít Beran (KDU-ČSL).

Žebětínský rybník je přírodní památka o rozloze 4,42 ha

„V současné době probíhá finální fáze projektové přípravy, včetně získání potřebných stanovisek od relevantních státních orgánů. Cílem je získat finanční podporu z fondu životního prostředí a Jihomoravského kraje. Rybník, který je zároveň přírodní památkou, vyžaduje zvláštní pozornost a ohled na obojživelníky, což bude zahrnuto v celém procesu. Stavební práce plánujeme na příští rok a budou probíhat od konce října do poloviny února roku 2025,“ uvedl Beran.

Rekonstrukce Žebětínského rybníka je důležitým krokem pro zachování krásné přírodní památky

Důvodem ochrany je menší rybník a mokřadní louky, které je domovem obojživelníků, jako například skokana hnědého a ropuchy obecné, kteří se tu rozmnožují. Žáby se během rozmnožování často ocitaly na pozemní komunikaci vedoucí po hrázi rybníka, a tak došlo v roce 1999 k vybudování dvou betonových podchodů, které umožňují jejich bezpečnou migraci. Jednalo se o jeden z ukázkových projektů na ochranu obojživelníků a jeho cena byla 1 milión korun.

Městská část chce zlepšit jeho ekologickou rovnováhu a zpříjemnit pobyt všem obyvatelům Žebětína. Tento projekt je součástí úsilí vedení městské části o udržitelné životní prostředí a ochranu přírody.