Na zlepšení zázemí brněnského ústředního hřbitova se pracuje již delší dobu. Už v březnu radní oznámili, že za 13,5 milionu opraví dvě budovy u vjezdu na ústřední hřbitov. V objektech sídlily vrátnice a zahradnické středisko, ale nyní jsou ve špatném stavu. Objekty se nacházejí u vjezdu z Jihlavské ulice.

Město má na opravy již připraveny peníze v rozpočtu na letošní rok. „Pokud nenastanou komplikace, věřím, že se začne v nejbližších týdnech," řekl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Nyní vypsalo město Brno soutěž na zpracování Koncepce rozvoje, obnovy a údržby zeleně na Ústředním hřbitově, rada dnes pro tuto zakázku již vybrala zpracovatele. „Nejdříve musí firma provést dendrologický průzkum, vyhodnotit stav stávající zeleně a navrhnout její obnovu,“ uvedl náměstek Hladík.  Ten dále dodal, že firma bude navrhovat pěstební opatření stávající zeleně a navrhne novou. Do tvorby dokumentu se zapojí také památkáři, protože původní část hřbitova je památkově chráněna.

Návrh celkového řešení vyhodnotí také, v jakých etapách se bude v celém areálu postupovat, předpokladem města je, že se realizace protáhne na 10 až 15 let. „Zatím také čekáme na zprávu, jaký finanční obnos bude celková revitalizace stát, nyní můžeme jen odhadovat, ale předpokládáme, že se pohybujeme v řádech milionů,“ uzavřel náměstek Hladík.

Významné investice se hřbitov dočkal před pěti lety, kdy bylo za skoro 40 milionů opraveno krematorium. Obnovy se dočkalo i parkoviště a u Jihlavské ulice vznikl vstup, v němž jsou prodejna květin spojená s občerstvením a prodejna kamenictví. Součástí tehdy byla i stavba budovy u vstupu na hospodářský dvůr krematoria. Vzniklo tam kontaktní místo pro pozůstalé.