Až dvě stovky traktorů a další zemědělské techniky z jihu Moravy vyjedou ve čtvrtek ráno na hraniční přechod se Slovenskem u Hodonína. Protest pořádaný Agrární komorou a Zemědělským svazem bude součástí celoevropských protestů zemědělců proti politice Evropské unie. Jeho cílem není zastavit na hranicích provoz, řekl Ctirad Králík z břeclavské agrární komory.

„Předběžně počítáme s účastí 100 až 200 strojů. Na 10:00 přijedou k hraničnímu přechodu, ze slovenské strany zemědělci ze Slovenska a Maďarska. Svou účast oznámili také ministři zemědělství ze Slovenska a Maďarska, náš ministr má jiný program,“ popsal Králík.

Na hranicích zemědělci odstaví své stroje tak, aby neblokovaly provoz a na shromáždění promluví zástupci všech zúčastněných stran. Okolo poledne se stroje vydají domů

Kromě setkání na hranicích, kdy se zemědělci z Česka symbolicky přidají v protestu k zemědělcům ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska, plánují okresní agrární komory na čtvrtek spanilé jízdy zemědělské techniky.

„Určitě se uskuteční na Blanensku, Brněnsku a Vyškovsku, kolegové ze Znojemska zvažují, že by přijeli na hraniční přechod Hatě, podrobnosti si ale každá okresní komora ladí samostatně spolu s Policií České republiky,“ řekl předseda jihomoravské Agrární komory Václav Hlaváček.

Protesty zemědělců se uskuteční po celé republice, například zemědělci ze Zlínského kraje do protestu zapojí desítky traktorů, pohybovat se budou na třech trasách

Jihočeští zemědělci avizovali, že budou se třemi stovkami strojů protestovat na několika místech, včetně hraničního přechodu do Německa ve Strážném na Prachaticku. Protesty pořádají Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Tyto organizace se distancovaly od pondělního protestu, který organizovali například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR a majitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek.