Zemřel brněnský divadelní a filmový herec Martin Havelka

Smutná zpráva přišla z Městského divadla Brno (MdB). Ve věku 62 let zemřel herec Martin Havelka. Jako poslední roli nazkoušel Sama Carmichaela v muzikálu Mamma Mia!

 

  • Foto

    Tino Kratochvil

Herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu Martin Havelka působil v brněnském Městském divadle od roku 1999. „Svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na Činoherní i Hudební scéně,“ napsali jeho kolegové na facebookovém profilu MdB.

Podle divadelníků je smutnou ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučí ve dnech, kdy na Hudební scéně hrají úspěšný muzikál Mamma Mia! V něm mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on. „Byl to skvělý člověk, je to moc smutné. Naposledy jsem ho viděl a fotil, když zkoušel hlavní roli v Mamma Mia! Pak bohužel onemocněl a včera zemřel,“ sdělil pro Brňana fotograf divadla Tino Kratochvíl.

Havelka provokoval jako McMurphy ve slavném Přeletu nad kukaččím hnízdem stejně jako nespoutaný Lujko Zobar v muzikálu Cikáni jdou do nebe. V posledních letech se vepsal do srdcí diváků jako tatínek v Mary Poppins, Carlson v dramatu O myších a lidech či Vincent Larchet v divácky nesmírně úspěšné komedii Jméno.

Diváci ho také mohli od 90. let minulého stolwetí vidět v televizních seriálech, jako například Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky, Dobrá čtvrť, Redakce, Vyprávěj a později také v sériích Kriminálka Anděl, Místo zločinu Plzeň, Polda, Specialisté nebo Rédl. Režiséři ho často obsazovali do rolí kriminalistů nebo naopak zločinců.

„Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si…, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem, kterému diváci díky síle osobnosti naprosto podléhají,“ vzpomínají na něj kolegové.

„Martin bude chybět jak své rodině, tak svým kolegům a neméně tak i svým divákům a fanouškům, kterých měl zaslouženě celou řadu nejen v našem divadle,“ napsali brněnští divadelníci.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)