Smutná zpráva dnes přišla z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Po boji s rakovinou zemřel přední český kardiolog a odborník na spánkovou medicínu Tomáš Kára, bylo mu pouhých 56 let. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

Tomáš Kára zemřel po dlouhodobém boji s rakovinou v úterý 26. března 2024. Lékař působil v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, spolupracoval však také s prestižní americkou klinikou Mayo Clinic. Jeho odchod je obrovskou ztrátou pro českou i mezinárodní medicínskou komunitu.

„Lékař Tomáš Kára svůj profesní život zasvětil neúnavnému vzdělávání, výzkumu a inovacím v medicíně. Po dokončení studií na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a následném postgraduálním vzdělávání na Mayo Clinic and Mayo School of Medicine v USA, pracoval na tamní klinice kardiovaskulárních onemocnění. Získal významné mezinárodní vědecké ocenění Severoamerické společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii za popis mozkové poruchy řízení krevního oběhu. Rovněž získal prestižní ocenění Mayo Clinic Outstanding Research award. Byl významným přínosem pro medicínský výzkum a zdravotní péči na celosvětové úrovni. Zastával klíčovou roli v Mezinárodním centru klinického výzkumu v Brně (ICRC) a nadále spolupracoval s prestižní klinikou Mayo Clinic v USA,“ popsala Šromová.

V lékařské komunitě je jméno Tomáše Káry skloňováno i díky jeho zásluhám o rozvoj kardiologie a spánkové medicíny

Pozitivně ovlivnil životy mnoha pacientů po celém světě. V období pandemie se podílel na vývoji nových metod, které významně zlepšily úspěšnost léčby pacientů se středně těžkou a těžkou COVID-19 pneumonií. Spolupodílel se na překladu populární americké knihu s názvem „Jak žít déle a cítit se mladší“. V knize, jež cílí na širokou veřejnost, se čtenáři dozví, jak pečovat o své zdraví a jaké kroky jsou prevencí proti vážným onemocněním.

Právě zdravý životní styl byl pro lékaře Tomáše Káru posláním, které šířil k lidem. Byl inspirací pro své kolegy, ale i širokou veřejnost. On sám byl autorem mnoha vědeckých publikací. Na začátku roku byl oceněn Cenou města Brna pro rok 2023 v oblasti lékařské vědy a farmacie.

„Náš milý kolega a špičkový lékař Tomáš Kára byl obdivován nejen pro své profesní dovednosti, ale i pro svou skromnost, pokoru, pracovitost a vřelý přístup k lidem. Jeho odchod je pro nás bolavou ztrátou,“ uvedl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Piler.

Rozloučení s Tomášem Károu proběhne 4. 4. 2024 ve 13 hodin v kostele svatého Tomáše v Brně