Vidím plno dobrých lidí. Tak se jmenuje umělecké dílo od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna, které vznikne ve veřejném prostoru před Bílým domem na Žerotínově náměstí v centru Brna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června, informovala v tiskové zprávě Hana Novosadová z TIC Brno.

Už se na tom pracuje

Vlastní realizace malby se odehrává nyní na přelomu května a června, konkrétně v termínu od 30. května do 4. června. Důležitou součástí projektu je také úprava zeleně, která vznikla ve spolupráci s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou a městskou částí Brno-střed. Projekt podpořil také velkoobchod www.dumbarev.cz.

Malbu podpořila nadace

Realizace malby je možná díky projektu Asphalt Art Initiative, který je součástí aktivit nadace Bloomberg Philanthropies, založené bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem. „V rámci projektu Asphalt Art Initiative bylo v roce 2023 podpořeno 19 evropských měst, Brno jako jediné z České republiky. Ocenění, kterého se touto formou moravské metropoli dostalo, si vážíme i proto, že kultura a práce s veřejným prostorem patří mezi jednu z našich priorit,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Prostor patří především dětem

Za organizací přihlášky, se kterou Brno vyhrálo, realizací výtvarné soutěže i samotného díla stojí CCEA Centrum pro středoevropskou architekturu ve spolupráci s TIC BRNO. „Žerotínovo náměstí je jedním z komunikačních uzlů města. Tento prostor patří především dětem, jež dochází do základní školy a polikliniky, které v budově Bílého domu sídlí. Zároveň je to místo vyhledávané studenty nedalekých škol i kulturní veřejností. Jsme rádi, že prostřednictvím tohoto projektu můžeme upozornit na tento jedinečný prostor v rámci Brna a nabídnout atraktivní možnosti jeho zkvalitnění,“ sdělila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Od těhotné ženy až po vozíčkáře

„Lidé si vzájemně pomáhají, starají se o své rodiny, setkávají se s přáteli, pracují na svých snech. Tyto pozitivní stránky lidstva chceme prostřednictvím malby vystihnout. Zachycené postavy budou reprezentovat různé skupiny a typy lidí, od těhotné ženy až po handicapované,” dodali autoři díla Patrik Antczak a Jakub Jahn.

Představí projekt veřejnosti

Slavnostní představení projektu široké veřejnosti se odehraje 20. června 2023 od 18 hodin. Jeho součástí bude i výtvarný́ workshop, který bude probíhat v okolí Bílého domu již od 16:00. Během něho autoři společně s rodiči a dětmi dopíšou a dokreslí prázdné cedule a transparenty.