Hlídka sledovala dopoledne projíždějící vozidla na dálnici D2 poblíž jihomoravské metropole. „Celníci si všimli přijíždějící dodávky, která neměla zapnutá světla a k tomu prasklé čelní sklo. V autě byl vidět pouze řidič, ale v momentě, kdy ji vůz minul, se vedle řidiče zdvihl do sedu další člověk,“ popsala okolnosti mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Její kolegové se za autem se švédskou mezinárodní registrační značkou rozjeli a výstražnými majáky se je snažili zastavit.

„Řidič dodávky však začal různě přejíždět z pruhu do pruhu, zrychloval či zpomaloval a zjevně se snažil vyhnout kontrole. Po chvíli se hlídce podařilo vůz navést k odpočivadlu, které vůz přejel, a nakonec zastavil až v odstavném pruhu,“ upřesnila v tiskové zprávě Lada Temňáková.

Vůz podle ní řídil cizinec středního věku, který se nemohl s hlídkou domluvit. „On ani jeho mladší spolujezdec nepředložili žádné osobní doklady ani doklady k vozidlu. Při pohledu do zadní časti dodávky celníci zjistili, že se tam na podlaze choulí dalších deset mladých mužů, s velkou pravděpodobností také cizinců,“ uvedla mluvčí celníků.

Ti na místo přivolali cizineckou policii, která si nelegální běžence převzala. „Řidiče vzhledem k podezření z možného spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice zajistili kriminalisté,“ dodala Lada Temňáková.

Šoférovi za jeho kaskadérský kousek hrozí až dva roky vězení a vyhoštění.