Vítězný živnostník Josef Jůza začal podnikat v Březině u Tišnova ve stodole před několika lety. Je z třetí generace řezníků, a proto se prvním zaměstnancem stal jeho táta, druhým tchán, jenž je také řezník, a poté i tchyně, která je vyučená uzenářka. Podnikání se mu teď rozjelo tak, že přikoupil a opravuje sousední budovu a pořizuje nové stroje.

„Jsme řeznická rodina od roku 1950, kdy dostal výuční list můj děda. Pracujeme výhradně s lokálními surovinami a tradičním způsobem,“ uvedl Josef Jůza, který prodává ve třech vlastních prodejnách.

Zákazníci jsou pro něj lidé, kteří mají rádi kvalitu a osobní přístup malé rodinné živnosti. „Za nejdůležitější v potravinářství považuji čistotu a dobrý kolektiv. Nejlepší reklamou je pro mě doporučení, řada lidí se o našem podniku dozví také ze sociálních sítí,“ doplnil řezník, jenž pracuje v rodinném prostředí, které se už dnes skoro nikde nevidí. Největší radost má z toho, když lidem chutná, sám prodává a nic nedělá pro velkoobchod.

„Je to zavedená rodinná živnost založená na kvalitních produktech. Rozvíjí jednu z nejstarších živností vůbec,“ okomentoval vítěze porotce Pavel Řezanina. Druhé místo získala Irena Šneková věnující se prodeji farmářských potravin. Třetí příčku obsadil čalouník Jiří Liška.

Vítězná brněnská firma Phonexia zase nabízí unikátní technologii, která jako první na světě pro identifikaci mluvčího používá výhradně neuronové sítě s cílem dosáhnout nejvyšší přesnosti a rychlosti. Dokáže podle hlasu rozpoznat identitu mluvčího, jeho pohlaví, mluvený jazyk či přepsat řeč do textu. To vše v rámci jedné modulární a snadno integrovatelné platformy.

Pro kontaktní centra finančních institucí nabízí špičkové řešení pro takzvanou pasivní hlasovou biometrii, jež dokáže hlas volajícího verifikovat za pouhé tři sekundy s přesností více než 92 procent. Firma poskytuje služby pro kontaktní centra, finanční instituce a organizace bojující s kriminalitou ve více než šedesáti zemích.

Dnes je společnost díky svým unikátním řečovým technologiím lídrem na trhu mezi svými konkurenty a má obrovský potenciál stát se jako jedna z mála českých společností globálně úspěšnou.

„Firma organicky roste a může se spolehnout na znalosti největších českých a zahraničních odborníků v oblasti hlasové biometrie. Phonexia dělá z dnešního science fiction realitu zítřka,“ uvedla provozní ředitelka společnosti Zuzana Roznosová. Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala firma DAITE, která vyvíjí softwarové aplikace a dodává technologie pro sportovní haly. Bronzovou příčku obsadila společnost ASIO NEW vyvíjející a dodávající vodohospodářské výrobky.