04. 02. 2023 Dnes má svátek Jarmila

Zoo Brno zažívá klokaní baby boom, návštěvníci se mohou těšit na několik mláďat

Brněnská zahrada zažívá klokaní baby boom, tři mláďata se již pohybují mimo vak a jedno čeká na své první samostatné skoky. Informovala o tom mluvčí zahrady Monika Brindzáková.
3-klokan-bazinny-3

Foto:

Zoo Brno

V lednu opustila bezpečí mámina vaku první samička klokana žlutonohého a dnes už jsou ve výběhu k vidění mláďata dvě. A pozadu nezůstávají ani klokani bažinní. Jeden malý klokan se už pohybuje samostatně a další je ve vaku.

„Dvě žlutonohá a dvě bažinná mláďata se narodila již v minulém roce, ale od té doby se vyvíjela ve vacích. Teď už se do nich vrací pouze v případě, že se cítí ohrožena. Postupně také přecházejí z mateřského mléka na samostatnou stravu. Předpokládám, že brzy se objeví také poslední mládě a celkem pak bude v expozici jedenáct klokanů,“ řekla chovatelka Jana Moravcová.

Samice klokanů mohou zabřeznout v kteroukoliv roční dobu, mláďata se rodí slepá, holá a se zakrnělými končetinami a následně se vyvíjí v mámině vaku. „U klokanů žlutonohých je to přibližně 200 dnů, u bažinných asi 250. V nejbližších dnech naplánujeme veterinární prohlídku mláďat, zjistíme pohlaví a provedeme čipování. Chov obou těchto druhů je koordinován v rámci EAZA a starší mláďata již v letošním roce poputují do jiných zahrad,“ dodala kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Brněnská zoo chová klokany žlutonohé jako jediná v ČR a jejich chov byl zahájen v roce 2015. V následujících letech k nim do výběhu přibyli také klokani bažinní. Aktuálně čítá skupina brněnských klokanů žlutonohých dvě chovné samice, jednoho chovného samce, jedno roční mládě a dvě nová mláďata. Dvě chovné samice, jeden chovný samec a dvě nová mláďata tvoří skupinu klokanů bažinných.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT