Přesně tolik jich na advent plánovalo Turistické informační centrum (TIC) Brno, které chce úterním koncertem upozornit na to, že vládní opatření tvrdě dopadlo jak na prodejce a stánkaře, tak i na umělce a další účinkující, kteří měli vystoupit v doprovodném programu a na koncertech.

„Koncertem brněnských kapel chceme tuto situaci přiblížit lidem a ukázat, že i v této době Brno hrdě nese titul Kreativní město hudby UNESCO,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN Hana Novosadová z TIC Brno.

„Bohužel kultura, která je tímto způsobem bita již druhým rokem, se ocitla na okraji zájmu. Pro nás to byl signál, abychom se pokusili alespoň o nějaké gesto. O náznak vstřícnosti směrem k muzikantům. Aby i oni věděli, že na ně myslíme, a že nám všem budou jejich koncerty, které vždy slavnostně dozdobily adventní trhy, nesmírně chybět,” zdůvodnila uspořádání koncertu ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Z původních 185 kulturních akcí, které měly proběhnout v rámci Brněnských Vánoc, a obsahovaly divadla, zimní kino, tematické dramaticko-výtvarné dílničky, busking, taneční vystoupení a mnoho dalšího, bylo 93 koncertů.

„Z těchto 93 kapel a interpretů jsme oslovili 20 žánrově různorodých muzikantů a skupin z Brna a nabídli jim možnost vystoupení na společném koncertu v klubu Melodka. Nakonec na koncertu, který se odehrál v úterý 7. prosince, vystoupilo osm brněnských kapel a interpretů: Hazafele, Kat&Cello, Klavírní mini recitál Zdeňka Krále, Dušan Vitázek, ÓDA77 & Michaela Chylová, Golden Delicious, Nebeztebe a Už tam budem?“ vypočítala dramaturgyně koncertu Tereza Lexová z TIC Brno.

„Většinu vystupujících kapel známe, tak pro nás bylo samozřejmostí poskytnout jim útočiště a prostory ke konání koncertu. Tohle je akce, která stála za podporu. Víc takových!“ upřesnil provozovatel Melodky Robert Banovský, který na tuto akci poskytl klub zdarma k využití.

Koncert byl s ohledem na současnou situaci neveřejný. Organizátoři ho ale považují za nutné gesto. „Zkrátka přišli nejen umělci, ale i pořadatelé, kteří na přípravě programu pracovali téměř celý rok. Ve spolupráci s Divadelní fakultou JAMU jsme tento koncert nahráli a záznam zveřejníme na sociálních sítích,” sdělila Janulíková s tím, že koncert bude dostupný na facebookovém profilu Brněnské Vánoce od 14. prosince.

„Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se prostřednictvím svých studentů, konkrétně Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla, spolupodílí na pořádání záznamu on-line koncertu. Vícekamerové natáčení je dobrovolným a nezištným vánočním dárkem studentů Divadelní fakulty JAMU občanům města Brna,” dodal děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán.