Nejlepší saunoví mistři z celé republiky se představují tento víkend v hotelu Atlantis u Brněnské přehrady v rámci evropské soutěže Sauna Herbal Cup. Akce zaměřená na přírodní produkty v saunérství se koná pod hlavičkou České asociace saunérů. Zážitkové saunování i soutěž samotnou Brňanovi podrobně přiblížil zakladatel a předseda České asociace saunérů a saunový mág Karel Hofrichter.

Jak se zrodil Sauna Herbal Cup?

Oblasti zážitkového saunování v České republice jsme začali dělat osvětu někdy v roce 2009. Uběhlo pár let a mezitím jsme navštívili různé saunové světy a eventy v zahraničí. Sami jsme se pak zapojili do aktivit soutěží Aufguss WM a vytvořili Sauna Fest, což je mistrovství ČR v saunových ceremoniálech, spočívající v předvedení saunového rituálu v sauně jako saunového divadla. K tomuto mistrovství, na nějž probíhá řada kvalifikací v celé Evropě a organizuje se i mistrovství světa, jsme pak hledali alternativu, kde bychom představili relaxační a herbal rituály. Celý Sauna Herbal Cup jsme pak v roce 2013 motivovali tématem wellness a návratem přírody do sauny. To byla tehdy velmi unikátní myšlenka, protože v saunových světech se dříve hojně používaly chemické esence a nepřírodní produkty. My jsme se chtěli vrátit na počátek, protože od pradávna všichni šamani a průvodci saunováním používali přírodniny jako vykuřovadla, bylinky, maceráty a výluhy. Kromě návratu přírody do sauny jsme chtěli vytvořit i prostor pro setkávání a  výměnu zkušeností mezi saunovými mistry a uspořádat komunitní soutěž, kde všichni předvedou, co se za rok naučili. V rámci Sauna Herbal Cupu se soutěží i v kategorii peelingovych procedur, které jsou určené pro parní lázeň, druhou část pak tvoří Relax Herbal Aufguss, zaměřený právě na používání přírodnin v klasické sauně. V první části saunéři prezentují peeling, který si sami připravili a už pohled na něj často vyvolá pocit, že ho přichystal ten nejlepší kuchař – láká vás totiž i k ochutnání. V klasické sauně pak po dobu patnácti minut saunový mistr vytváří klidnější proceduru za použití přírodních materiálů a ingrediencí. Nejde jen o přírodní éterické oleje, ale skutečně i o přírodniny, které najdete třeba v lese. Dalším rozměrem cupu je pak předvést tuto novou variantu zážitkového saunování veřejnosti.

Pokud je sauna finský vynález, odkud pochází myšlenka saunových ceremoniálů?

Samotná sauna nemá kořeny jen ve Finsku. Název finská sauna je skutečně populární, ale prapůvodců saunování je rozhodně více – můžeme ho vysledovat v různých zemích, zejména na severu, ale také u indiánů. Přít se o to, kdo byl první, by bylo na dlouhou diskusi. Pokud se ale zaměříme na severský způsob saunování, tak u Litevců, Lotyšů, Estonců, ale i Finů existoval vždy nějaký průvodce saunováním, šaman, který se staral o pohodu návštěvníků, aby zažili co nejlepší proceduru. Šlo o procedury individuální, kdy šaman pečoval o jednoho člověka, ale i o procedury skupinové. Saunér přitom přichystal proceduru spojenou s poléváním kamenů a používal bylinky a přírodniny. I indiáni v potní chýši ukládali uprostřed ní do vyhloubené díry rozžhavené kameny a polévali je horkou vodou s bylinkami. To byl ten největší zážitek. V novodobé historii má zážitkové saunování kořeny v Německu, kde je velká obliba sauny, ale v delším historickém kontextu dohledáte podobné saunové rituály právě u přírodních národů, kdy byla sauna součástí běžného života. Třeba i Finové se do roku 1930 všichni narodili v sauně.

Co vše si pod pojmem saunový rituál můžeme představit?

Moderní saunový ceremoniál se dá přirovnat k příběhu. Saunér přichází a za pomocí aromaterapie a ručníků, kterými rozhání horký vzduch po sauně, i dalších dekorací, případně také kostýmu, hudby a světel přináší návštěvníkům příběh. V rámci Sauna Herbal Cupu jde o inspiraci nějakou kulturou, národem, zvykem nebo kmenem. U saunového divadla se už prezentace blíží divadelnímu představení. Může jít o inspiraci filmem, ale může jít také o autorský příběh ze života saunového mistra nebo zobrazení společenské události. V Sauna Herbal Cupu nám o saunové divadlo nejde, ale důležitá je pro nás relaxace. Tam saunoví mistři se všemi ingrediencemi, které jsem popsal, přináší inspiraci určitou tradicí, zemí či krajinou. Může jít o příběh věnovaný třeba Vikingům nebo japonské kultuře. Téma si vybírá samotný saunér podle toho, čemu se chce věnovat a co chce předat dál. Návštěvníci zaujati příběhem, ale saunový mistr se jim také věnuje a dokáže je nadchnout a oslovit.

Lze prozradit některá z témat letošního Sauna Herbal Cupu v hotelu Atlantis a důvod tohoto klání?

Sauna Herbal Cup je česká myšlenka. V osmi zemích na světě se setkávají saunéři, kteří mají národní kvalifikaci. Do národní kvalifikace postupují tři saunoví mistři. A aby se mohli probojovat do finále, máme českou kvalifikaci, která se letos poprvé koná v hotelu Atlantis. Soutěž jsme  v minulost už uspořádali i jinde, ale letos padla volba právě na Atlantis, kde je nové wellness centrum a vhodné prostory. Do soutěže se saunoví mistři hlásí sami – letos jich je osmnáct a všichni předvedou klasický ceremoniál i peelingovou proceduru. Téma si volí sami podle toho, jakým způsobem chtějí přírodu do sauny přinést a jak chtějí rituál ozvláštnit. Když se rozhodnou pro indický, asijský nebo africký ceremoniál, nepotřebují jen autentickou hudbu, ale i původní přírodniny. Zvolím-li jako téma Afriku, použiju např. kadidlovník, který tam roste, a pryskyřici z něj. Saunéři pak dokáží uchopit příběh se vším všudy – všemi prožitky a smysly. Když ze sauny vyjdete, ještě dostanete čaj, který se v daném teritoriu pije.

Na co ještě nalákáte veřejnost?

Akce je přístupná veřejnosti, přijít mohou i rodiny s dětmi. Kromě hlavního soutěžního programu se můžete zúčastnit řady doprovodných akcí. Lze si vyzkoušet třeba metličkové procedury, speciální rituály ve vedlejších saunách, muzikorelaxaci a počítáme také s beauty procedurami, takže určitě všichni budou spokojení. Hlavní sauna, kde se koná soutěž, má kapacitu asi čtyřicet návštěvníků, pro které jsou ceremoniály především určené. Pouze mezi nimi zasednou čtyři porotci.

Kdo v porotě zasedá?

Porota je vždy tvořená z odborníků z několika zemí. Do Brna přijíždí porotci ze Slovenska, Maďarska a z Polska, nechybí ani český zástupce. Máme dvě poroty a porotci musí sledovat všechny ceremoniály v dané kategorii. Za víkend uvidí 18 ceremoniálů a každý musí ohodnotit. Hodnocení trvá asi 25 minut a probíhá podle sofistikovaných tabulek. Posuzuje se profesionalita, práce s přírodninami, s ručníky a vířením vzduchu i řadu dalších aspektů. Výsledkem pak budou tři postupující saunéři v kategorii King of Herbal. Ty pak čeká světové finále v Praze, kde se soutěže účastní i ti nejlepší ze Sauna Herbal Cupu z jiných zemí. Letos se Sauna Herbal Cup koná v osmi zemích, příští rok už by jich mělo být o pět více včetně Japonska. Hlásí se nám i Švýcarsko a Estonsko.

V čem ještě je podle vás letošní ročník v Atlantisu atraktivní?

Je zajímavé, že v Atlantisu jsme s naším architektem, protože se zabýváme i dispozičním řešením saun, návrh wellness prostoru kreslili. Byli jsme u prvních návrhů, takže pro mne jde i o návrat na místo činu. A pokud jde o program, rád bych zmínil, že zájemce ještě čeká v sobotu saunová noc. Poté, co budeme mít za sebou maraton soutěžních vystoupení a doprovodných programů, nic nekončí, ale pokračujeme sanouvou nocí od 22 hodin, která přinese ještě další hosty a spoustu programu, mj. i vyhlášení Krále herbalu.

Jak se člověk stane saunérem?

Máme Českou asociaci saunérů, která organizuje kurzy zážitkového saunování a saunových ceremoniálů. Po dvoudenním kurzu pak člověk získává certifikát a může zkusit procedury provozovat. Je to poměrně těžká práce, ale většinou jde o mladé lidi, kteří si rychle zvyknou a mají hodně energie. Na samotnou soutěž se ale připravují třeba i dva měsíce, kdy po večerech vaří různé výluhy a přírodniny, vytvářejí lektvary, dávají dohromady skladbu programu, chystají si světla a zvuk… Saunér je člověk několika profesí a veškerý svůj um vkládá do jednoho patnáctiminutového vystoupení.

Sám se saunování věnujete intenzivně delší dobu – dokáže vás na soutěžích ještě něco překvapit?

Neustále. Celý obor se neskutečně rozvíjí a přináší nové možnosti. Před několika lety jsme přivedli do Čech první kouřové rituály a vykuřovadla, tehdy je nikdo v sauně neznal, a uspořádali jsme workshopy. Dnes je to velmi populární a řada provozů vykuřovadla běžně využívá. To samé teď zažíváme s muzikorelaxací, což je pro saunu nová záležitost, nebo s metličkami. Zajímavých věcí, které se dají objevit, je před námi ještě spousta. Objevovat a předávat je i mou životní náplní. Baví mne určovat nové směry a přinášet nové saunové zážitky. To vnímám jako poslání. Sice to vypadá, že saunování je malý obor, ale ve skutečnosti jde o velkou věc.

Je pro vás saunérství ještě koníček, nebo už koníček, který se stal prací?

Přípravu eventů i vzdělávacích aktivit už vlastně nejde dělat jako hobby, protože to zabere veškerý váš čas. Saunování je velký koníček a velká láska, která postupně přešla k pracovním aktivitám. Hodně času mi zabere i činnost související s asociací a příprava samotných akcí. Ano, je to životní náplň i pracovní aktivita zároveň, která mne úplně pohltila.