Návštěvnost památek v Brně je letos srovnatelná s dobou před pandemií

  • Foto

    redakce (MOŠ)

 Návštěvnost brněnských památek je letos srovnatelná s návštěvností v turisticky zatím nejsilnějším roce 2019 před začátkem pandemie nemoci covid-19. A to i přesto, že v prvních měsících letošního roku stále ještě platila některá omezení spojená s pandemií, řekla mluvčí Turistického informačního centra Brno (TIC) Adéla Nováková.

Velký zájem je podle ní o školní výlety. "Pro školy jsme letos uspořádali už 77 prohlídek. V nejsilnějším roce 2019 jich za celých 12 měsíců bylo jen 83," řekla. Zájem roste i o autentické prohlídky Brna, které TIC pořádá ve čtyřech ročních cyklech. Představuje při nich různá témata spojená s městem, která se průběžně přizpůsobují jak ročnímu období, tak aktuálnímu společenskému dění. "V roce 2019 jsme autentických prohlídek v jarním bloku uspořádali 21, letos 33," uvedla Nováková.

Negativní dozvuky pandemie lze sledovat v průvodcovských službách na objednávku. "Zahraniční turisté se vracejí postupně. Především je stále citelný výpadek návštěvníků z asijských států," řekla Nováková. TIC průvodcovské služby nabízí v několika jazycích jak pro skupiny, tak pro jednotlivce. Turisty provádí městem členové Asociace průvodců České republiky. K poznání Brna nabízí čtyři základní trasy centrem města nebo 15 tematických okruhů.

Od června nabízí TIC i vyhlídkové jízdy minibusem. Nástupním místem je náměstí Svobody. Šest vyhlídkových okruhů seznámí turisty s brněnským funkcionalismem, s paláci průmyslové aristokracie a se slavnými brněnskými vilami. Mapují také místa brněnského sportu, vyhlídek a nově i historii dělnických kolonií v Brně.

Letní program nabídne turistům rovněž řadu kulturních akcí a festivalů, jako například hudební festival Uprostřed, Mendel festival k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela nebo Letní shakespearovské slavnosti na hradě Špilberku.

Brnu také zatím chybí kongresoví turisté, tedy lidé, kteří jezdili na veletrhy a velké konference či akce velkých firem. Tento segment se však také zvolna oživuje.

Zdroj: 
čtk