Jihomoravští zemědělci téměř sklidili ozimý ječmen a jeho výnos je o půl tuny z hektaru vyšší než loni, a to 6,38 tuny. Ve srovnání s posledními deseti lety jde o mírně nadprůměrný výnos. Hlavní plodina, kterou je ozimá pšenice, má zatím výnos o 0,3 tuny z hektaru nižší než loni, a to 6,05 tuny. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Celkový průměrný výnos obilovin se se sklizenou plochou zvyšuje, protože zemědělci vjíždějí do polí s lepší půdou. Nejprve dozrává obilí na jihu jižní Moravy na písčitějších půdách, které dávají nižší výnosy. Aktuálně je sklizeno téměř 30 procent ploch osetých obilím a celkový průměrný výnosy činí 6,13 tuny z hektaru, což je srovnatelné s loňskou úrodou. Pokud by zůstaly výnosy nad šesti tunami, šlo by o mírně nadprůměrnou úrodu. Letos ji sucho poškodilo lokálně, nikoliv však plošně. Deště přišly na řadě míst na poslední chvíli, jinak by zaschla mnohem větší část obilí.

Naopak deštivější počasí posledních dvou týdnů žně zpomaluje

Jak se propíšou deště a vlhko do kvality, se teprve ukáže. Ministerstvo očekává, že první analýzy kvalitativních ukazatelů jakosti obilovin budou známé v nejbližších dnech. V prvních týdnech sklizně byl slabý výnos řepky, za poslední týden však průměrný výnos značně vzrostl na téměř tři tuny, což už je na jižní Moravu zhruba průměrná hodnota. Množství zaseté řepky se každoročně snižuje, plodina už není pro zemědělce natolik ekonomicky atraktivní, jako byla před deseti a více lety. V současnosti jsou obecně ceny obilovin a dalších plodin poměrně nízko a na rozdíl od dřívějších let zemědělce drží ekonomicky živočišná výroba.