Jihomoravský kraj získal 40 milionů korun na rozvoj chráněného bydlení
Foto:
ilustrační - Pixabay
Téměř 40 milionů korun od státu i Evropské unie získal na rozvoj chráněného bydlení ve Strážovicích a Letovicích Jihomoravský kraj. Ubytování tam bude pro 16 klientů. Podpora umožňuje kraji reagovat na rostoucí poptávku po sociálních službách a zvyšovat jejich kvalitu, uvedl po jednání radních náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL). Oba projekty jsou součástí strategie kraje zaměřené na přechod od ústavní péče ke komunitní péči a podporu nezávislého života klientů v jejich přirozeném prostředí.
Stavební úpravy rodinného domu v Strážovicích na Hodonínsku umožní rozšíření kapacity chráněného bydlení ze tří na sedm míst. Rekonstrukcí druhého nadzemního podlaží vznikne samostatná domácnost se třemi jednolůžkovými pokoji a společným hygienickým zázemím, kuchyní a obývacím pokojem. Celkové náklady projektu dosahují 22,6 milionu korun, z čehož 15,6 milionu pokryje dotace. Oprava, která zajistí také bezbariérový přístup, by měla být hotová do konce letošního roku.
V Letovicích na Blanensku vznikne na místě původního nájemního domu do konce června 2027 novostavba
Nabídne bezbariérové ubytování pro lidi s nízkou a střední mírou podpory. „Zajistí klientům důstojný život v běžném prostředí, podpoří jejich samostatnost a rozvoj. Obyvatelé se mohou těšit na bezbariérové vybavení, včetně kuchyňské linky a koupelny pro vozíčkáře,“ sdělil náměstek hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL). Z celkových nákladů 41,7 milionu korun zaplatí dotace 24,2 milionu.
Jihomoravský kraj nedávno dokončil audit 11 komunitních sociálních služeb pro lidi se zdravotním postižením
Audit je součástí dlouhodobé snahy kraje nabídnout jim příjemnější podmínky, než jaké mají ve velkých ústavech. Zaměřil se na kvalitu života obyvatel s mentálním, duševním nebo tělesným znevýhodněním v chráněných bydleních a v domovech pro osoby se zdravotním postižením. Cílem bylo kromě jiného hledat příklady dobré praxe, které budou klíčové pro nynější transformaci. Výsledky ukázaly, že klienti si pochvalují možnost žít v komunitním prostředí.
„Transformace sociálních služeb je pro nás prioritou. Klienti oceňují možnost vlastní volby a soukromí, které komunitní bydlení nabízí. Namísto vstávání v určenou dobu, stání fronty na jídlo v jídelně, ve společných hygienických zařízení a dlouhých období nečinnosti se teď jejich život více podobá tomu běžnému. S dopomocí si připravují jídlo, které mají rádi, perou si, pracují na zahrádce, vídají se se sousedy,“ doplnil Celý.
Zkušenosti z auditu dokazují, že integrace handicapovaných lidí do života obce je nejen možná, ale i přínosná a zároveň nákladově efektivnější
Jihomoravský kraj proto hodlá pokračovat v hledání prostor pro chráněné bydlení a stavbu komunitních domovů. Nyní eviduje přibližně 1050 klientů se zdravotním postižením v devíti zařízeních sociálních služeb. Z toho asi 200 klientů už nyní bydlí v komunitních domovech. Očekávané náklady na transformaci současných ústavů jsou zhruba dvě miliardy korun.
- Vydáno dne:
-
- ,
- Autor:
- Monika Švehlová
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Brněnská Noc vědců představí bohatství vědy v mnoh…
- Jihomoravský filmový fond letos nemohl dát filmařů…
- Množství zvěře na jižní Moravě se výrazně nemění, …
- Jihomoravský kraj získal 40 milionů korun na rozvo…
- Brněnské městské části chtějí pořídit kroje, usilj…
- V neděli byl asi poslední tropický den roku, jeden…
- Botanická zahrada Mendelovy univerzity potřebuje v…
- Brno prodává bytové domy ve spoluvlastnictví, nově…
- Část Brno-sever získá od města peníze na dokončení…
- Ústavní soud: Přiznaná, nebo nepřiznaná koalice je…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.